Odpady je vhodné čistit pravidelně a preventivně, aby nedocházelo k jejich ucpávání. I ucpaný odpad je sice možné vyřešit a mnohdy také bez použití chemie, ale už vám nikdo nezaručí, že to bude opravdu hračka. Dnes se podíváme na možnosti, jak odpady preventivně čistit bez použití chemie.
Vyplatí se toto provádět tak jednou za týden až dva. Také záleží na tom, kolik osob domácnost používá, zda máte domácí mazlíčky atd. Odpady některých domácností mohou být vystaveny mnohem většímu působení nečistot, mastnoty, zbytků potravin, chlupů, vlasů než v domácnosti o dvou lidech bez domácích mazlíčků. Tudíž frekvence čištění je velmi individuální.
V případě odpadů nepodceňujte ani jednoduchou prevenci v podobě sítka. To je schopno zachytit alespoň hrubější nečistoty. Díky tomu se vyhnete příliš častému ucpání odpadů. Odpadům také prospívá občasné slévaní vřelé vody z těstovin nebo brambor, kdy se uvolní tukové usazeniny, které na sebe nabalují další, a tím se může v odpadu vytvořit špunt.
Jedlá soda a ocet
Jednou za týden až dva nasypte do odpadu hrníček jedlé sody a nalijte hrníček octa. Nechte 15 až 30 minut působit a pusťte proud horké vody. Tímto by se měly rozpustit usazeniny, které se tvoří v odpadu. Takto lze preventivně čistit odpady ve dřezu, umývadle i vaně či ve sprchovém koutu. Pokud nemáte jedlou sobu, použijte kypřící prášek do pečiva.
Kuchyňská sůl a ocet
Nasypte do odpadu půl hrníčku kuchyňské soli a nechte 10 minut působit, poté nalijte do odpadu hrníček octa a nechte opět 10 minut působit, nakonec slijte vřelou vodou.
Gumový zvon
Gumový zvon je výtečná pomůcka, když špatně odtéká voda ze dřezu či vany. Což už je ale známka toho, že je částečně ucpaný. Na nic nečekejte a použijte gumový zvon, poté nasypte do odpadu jedlou sodu a ocet, spláchněte horkou vodou, případně ještě jednou zopakujte a pravidelně jej čistěte. Prevence se rozhodně vyplatí a ušetří vám spoustu starostí.
Úvodní Fotografie: Freepik