Všestranný alobal má celou řadu nevšedních využití

Hliníková folie je ve vašem šupleti jistě také. Přestože se někteří lidé používání aluminiové fólie v kuchyni spíše vyhýbají, doma ji má téměř každý. Své využití totiž najde i v mnoha jiných situacích, neboť je skladná, lehká a za určitých okolností také velmi odolná. V našem článku vám představíme vychytávky, které by vás možná nenapadly, ale které vám zaručeně změní život.

Nejlepší strašák na ptáky

Určitě jste už v životě viděli spoustu klasických strašáků, figurín navlečených do starých šatů. A tak jistě víte, že příliš nefungují, ptáci často vysedávají přímo na nich. Správně využitá hliníková fólie však vaše ovocné stromy ochrání spolehlivě. Stačí ji nastříhat na dlouhé úzké pásy, které několikrát přehnete a po dvou zavěsíte do větví. S trochou šikovnosti můžete stejným způsobem bránit i svou zeleninu.

Cukroví tisíckrát jinak

Aluminiovou fólii určitě oceníte také v období Vánoc. S trochou snahy z ní můžete vyrobit vlastní formy na cukroví libovolných tvarů, o něco snazší jsou vykrajovátka na linecké těsto. Mají vaše děti slabost pro rakety, mašinky nebo jiné zcela nevánoční tvary? V obchodě takové formy těžko koupíte, z hliníkové fólie je však může vymodelovat každý, stačí ji složit na úzký pásek o několika vrstvách, který pak zohýbáte do požadovaného tvaru.

Konec statické elektřiny v prádle

Chcete-li se zbavit statické elektřiny, kterou se během sušení nabíjí vaše oblečení, stačí před praním vložit do bubnu sušičky dvě nebo tři kuličky zmuchlané aluminiové fólie. Měly by mít zhruba velikost tenisového míčku. Tenhle trik funguje také na syntetické textilie, a i když vám to možná nepřijde, oblečení díky tomu vydrží déle.

Druhý život pro drátěnky

Drátěnky obvykle příliš nevydrží, zejména když je používáte často. Díky hliníkové fólii je však nemusíte hned vyhazovat, můžete je nejméně jednou znovu vrátit do hry. Stačí drátěnku pořádně vyčistit a nechat vyschnout. Pak ji zabalte do hliníkové fólie a nechte přes noc v mrazáku. Když ji druhý den vytáhnete, bude vypadat skoro jako nová.

Kromě toho lze aluminiovou fólii využít ještě následujícími způsoby:

  • Jako vrstvu mezi žehlicím prknem a potahem na něj; hliníková fólie vám pomůže vyžehlit i to nejjemnější prádlo
  • Stříháním tří nebo čtyř vrstev hliníkové fólie snadno a rychle nabrousíte ztupené nůžky
  • Při stěhování těžkého nábytku vložte složenou fólii pod jeho nohy, zabráníte tak poškození koberce či podlahy
  • Když na oba konce baterií v dálkovém ovladači nebo jiných přístrojích umístíte kousek alobalu, vydrží vám déle
  • Pomocí malé kuličky hliníkové fólie namočené do vody můžete odstranit rez

Fotografie: Freepik