Každý z nás má ve svém šatníku prádlo bílé barvy. Bílá je barva elegance, slušnosti a také určitého společenského postavení. V době nedávno minulé muži i ženy nosili do společnosti košile a halenky v bílé barvě. Co má tato barva do krásy, to má na opačně straně do údržby. Bílé oblečení se velmi rychle ušpiní, a každá nečistota, skvrna se z něho dost těžko odstraňuje.
Kde nám pomohou obyčejně dostupné věci
- Hlava bolí občas každého z nás. Někdo si odpočine, někdo si vezme Aspirin. A právě aspirin je jedna z věcí, které umí celkem dobře odstranit skvrny z bílého prádla. Postup je opravdu jednoduchý. Nejlépe funguje na žluté skvrny. Vezměte 5 tablet aspirinu, rozdrťte ho na menší kousky a vhoďte do vody. Když se úplně rozpustí, namočte do něho špinavé prádlo a nechte roztok působit. Po chvíli prádlo vyjměte, dejte do pračky a vyperte v normálním pracím prášku. Uvidíte, že skvrny budou pryč.
- Dalším obyčejným pomocníkem, který má každý dome je prášek do pečiva. Do 4 litrů vody dejte půl šálku prášku do pečiva a nechte rozpustit. Pak do roztoku namočte prádlo, z něhož chcete odstranit skvrny, nebo ho jen vybělit. Následně vyperte, a uvidíte, jak krásně bílé bude. Funguje velice dobře u prostěradel. Co ještě umí vybělit prádlo?
- Třeba citronová šťáva. Vymačkáme šťávu z citronu a to tolik, abychom měli plný šálek. Následně šťávu přidáme do vody, ve které prádlo mácháme. Nebo můžeme zesílit účinek tím, že prádlo budeme sušit na slunci. Stejně jako to dělávali naše babičky. Ještě existuje 1 způsob použití šťávy a to ten, že přes noc namočíme prádlo do vody, do které přidáme 1 šálek citronové šťávy. A ráno vypereme obvyklým způsobem.
- Poslední pomocníkem je ocet. Tím můžeme pomocí rozprašovače postříkat ušpiněná místa nebo ho přilít do pračky. Zápach octa se po usušení prádla ztratí.
Pomocníci na bázi chemie
Někdo se k těmto prostředkům přiklání jen nerad, protože znečišťují životní prostředí, ale použití pár krát do roka můžeme tolerovat.
- Čistící prostředky do myčky nádobí – obsahují bělidle, která jsou mnohem účinnější než ta, která jsou součástí pracích prášků. Jen používejte takové, které neobsahují fosfáty a chlor. Postup je stejný jako u octa.
- Posledním pomocníkem je peroxid vodíku. Ten se prodává v různých koncentracích, tak dejte pozor, abyste nepoužili příliš silný koncentrát. Stačí koupit 3%, běžně se prodává v drogeriích. Peroxid se používá v domácnostech k čištění povrchů, protože umí bělit, odstraňovat skvrny, mastnotu. Neobsahuje chlor, a tak nepoškozuje ani prádlo. Látky obsažené v peroxidu však mohou někomu způsobovat alergii, tak je třeba jeho používání vyzkoušet.
Co říci závěrem?
Sněhobílé prádlo je vizitkou každé hospodyňky. Cestu, jak se k takovým výsledkům dopracovat, si každá volíme dle svého rozhodnutí. Pro někoho je nejjednodušší použít výrobky na bázi chemie, kterých jsou plné drogerie i supermarkety.
Dnes však hodně lidí hledá způsoby, jak neznečišťovat životní prostředí, a vrací se k věcem, které používali naši předkové. Jednak proto že žádné výrobky neexistovali, a také proto, že byli levné a dostupné.
Buďte i vy ohleduplní k životnímu prostředí, a vyzkoušejte některé z rad uvedených výše. Možná budete překvapeni, jak dobře fungují, jsou za pár korun, a vám přinesou pocit, že jste malou kapkou ušetřili naši planetu.