I když se snažíme sebevíc, tak se časem v záchodové míse objeví rez nebo nevzhledné usazeniny. To není způsobeno naší nedbalostí, ale tím, že máme tvrdou vodu. Tvrdost znamená velké množství vápenatých a hořečnatých solí rozpuštěných v naší vodě. A když je voda stojatá, tak se soli začnou vylučovat a tvořit usazeniny.
Moderní chemické prostředky ano či ne?
Současná věda svými výzkumy i na poli boje proti rzi a vodnímu kameni neustále posouvá účinnost těchto prostředků. Avšak za jakou cenu. Musíme si uvědomit, že každé spláchnutí znamená, že se vše dostane zpátky do koloběhu v přírodě. Máme dnes čističky odpadních vod, ale ty neumí odstranit 100 % všech látek, které do ní vypouštíme. A tak se zbytky chemikálií dostávají zpět do koloběhu v přírodě, nejčastěji do řek, a z nich do moří.
Navíc jsou tyto látky silně agresivní, protože aby fungovaly, musí obsahovat kyseliny, nebo louhy, které společně s dalšími složkami působí na rez nebo vodní kámen. Tím pádem jsou i zdraví škodlivé, a při nesprávném použití nám mohou být nebezpečné.
My se dnes chceme podívat na prostředky, které si dokážeme vyrobit doma, stojí podstatně méně a nejsou takovou zátěží pro přírodu.
Domácí recepty na odstraňovače
Můžeme říci, že domácí prostředek na odstranění rzi je dvojího druhu. První z nich má následující složení:
- 100gr tekutého amoniaku
- 50gr peroxidu vodíku
- nádobu s objemem půl litru
Dále si připravte papírové ubrousky, gumové rukavice a čistý hadřík. Postup je celkem jednoduchý. Navlékněte si gumové rukavice a do připravené nádoby nalijte amoniak. Pak pomalu přilívejte peroxid vodíku a následně obě látky promíchejte. Potom je hadříkem naneste na znečištěná místa a nechte 15 – 20 minut působit. Poté stačí opláchnout vodou. Postup můžete klidně několikrát zopakovat.
Na druhý prostředek budete potřebovat tyto ingredience:
- 100gr vinného octa
- 2 lžíce soli
- sklenici
Dále čistý hadřík a gumové rukavice. Do sklenice nalijte ocet a vsypte sůl. Míchejte tak dlouho, až se sůl úplně rozpustí. Poté vložte sklenici do mikrovlnné trouby a zahřejte na 65°C. Výsledný roztok naneste na připravený hadřík a potírejte s ním znečištěná místa. Nechte působit 15 – 20 minut, a poté vše opláchněte tekoucí vlažnou vodou. I zde můžete postup opakovat.
Ještě se rozhodujete, zda koupit či vyrobit?
Sami vidíte, že výroba a použití těchto domácích čističů je lehká, a zvládne ji v podstatě každý. Cena je oproti těm kupovaným zanedbatelná, a látky, které jste na výrobu použili se běžně v přírodě vyskytují, takže o nějakém znečišťování životního prostředí nemůže být řeč. Mnoho zdaru.