Jak efektivně prát věci: Zkušené hospodyňky se podělily o 5 vynikajících tipů, které vám výrazně ulehčí život

Fotografie: Depositphotos

Moderní pračky pracují prakticky bez lidského zásahu. Vlastně jediné, co musíte udělat, je hodit prádlo do pračky a pak ho pověsit, aby uschlo. Zlepšit se ale dá všechno.

Většina tipů, které najdete na internetu, se zaměřuje na odstraňování skvrn a zachování vzhledu vašeho oblečení. Některé další – které nejsou tak časté – se však zaměřují na samotnou kvalitu praní. Zkušeným hospodyňkám se mohou následující postupy zdát zcela samozřejmé. Ovšem pro kohokoli, kdo s péčí o domácnost v nějaké míře teprve začíná, mohou být velmi užitečné. Hlavně vás nejspíš ušetří mnoha chyb a problémů.

Perte prádlo častěji

V dřívějších dobách bylo potřeba na praní vyhradit celý den. Vypadalo to jako správný postup, když to dělaly i naše babičky. Zvyk ovšem mnohde zůstal jako dědictví zastaralé techniky. Věci se proto hromadily v koši na prádlo a čekaly na „velký den“. Dnešní pračky však dovolují praní kdykoli, klidně i v noci – jsou schopné plánování. Jakmile se tedy nahromadí potřebné množství, pračku zapněte a hlavně pak obsah nezapomeňte vytáhnout.

Klíčové roztřídění prádla

Pořízení koše na prádlo se třemi různými přihrádkami na jednotlivé druhy může být dar z nebes. Ačkoli pro někoho může být zpočátku obtížné třídit podle barev, zakrátko si na tento systém zvyknete. Následně okamžitě vidíte, jaké prádlo je připraveno na pobyt v bubnu. Toto třídění je navíc dobrá prevence proti nežádoucímu setkání oblečení jiných barev.

Skvrny na tkanině ošetřete předem

Cokoli, co putuje do koše na prádlo, tam obvykle nezůstane hodinu, ale nejspíš alespoň jeden den. Za tu dobu se mastnota a další skvrny zažerou do vláken a i pračka s nimi bude mít dost práce. Pro usnadnění procesu je nejdřív ošetřete odstraňovačem skvrn. V extrémních případech napěňte prací mýdlo a po zaschnutí nechte prádlo v koši. Mějte také na paměti, že tyto čisticí produkty nemusíte oplachovat.

Praní barevného prádla a „barevná past“

Když perete barevné kousky poprvé, je obtížné určit, jak je jejich zbarvení kvalitní. Můžete se tak snadno dočkat nepříjemného zabarvení dalších věcí. V takto nejisté situaci jsou vhodnou pomocí speciální ubrousky, které barvy absorbují. Před samotným praním je stačí jen vložit do bubnu a nemusíte se podobných katastrof obávat.

Fotografie: Pxhere

Použití rychlého pracího cyklu

Dnešní pračky lze naprogramovat na opravdu mnoho způsobů. Výrobci je navrhli pro mnoho druhů prádla. Všechno prádlo – až na vlnu – lze prát pomocí tzv. rychlého cyklu. Výsledek bude v reálu stejný, jde jen o změnu teploty. Je také důležité pravidelně pouštět vícehodinový režim, který kromě praní pomáhá stroj čistit od vodního kamene. Několik zničených kusů je jasnou lekcí, že se vyplatí dodržovat stanovená pravidla.

Zdroj: TheSpruce