Pravidelná péče o maliny na podzim je zásadní. Rostlina vám péči přes léto oplatí bohatou úrodou

Fotografie: Freepik

Maliny, stejně jako spousta dalších rostlin, vyžadují správnou péči v podzimním období, aby přes zimu mohly odpočívat. Pokud se o ně postaráte a dodržíte následující kroky, budete se následující rok moci těšit na nové plody. V článku vám poradíme, jak připravit maliny na zimu, jaké to zahrnuje činnosti a ještě mnoho dalšího.

Připravte se na dlouhou práci, ale rostlina vám péči oplatí

Mezi hlavní činnosti v péči o maliny patří kopání půdy. Půdu je potřeba uvolnit a vykopat několikrát za rok. Kořenový systém se nachází několik desítek centimetrů od vrchní vrstvy a je proto nutné postupovat opatrně.

Kolem malin musíte také poctivě uklidit. Nejde jen o podestýlku, ale také o shnilý odpad a také o listí a odpad, který je potřeba vyhodit nebo spálit. Každá rostlina kolem sebe potřebuje mít čisté okolí.

Pokud odstraníte staré a přebytečné výhonky, zvýšíte v příštím roce objem plodů. Očistit musíte také listy. Ve vlhkém podzimním počasí začnou listy hnít. Začněte od spodních větví, čímž zajistíte bezpečnost rostliny celkově. Postupujte pomalu nahoru, určitě použijte rukavice a odstraňujte listy tak, abyste nepolámali větve rostliny. Větve se musí také uvázat.

Malinové výhonky jsou křehké, a proto, aby byly chráněny proti větru, je nutné je svázat. Ochrání je to také před sněhovými závějemi. Důležité je větve ošetřit proti poryvy větru ještě před nástupem chladných dní, aby nedošlo k poškození keře. Půdu můžete ochránit pomocí mulčování, kdy můžete jako materiál použít listy, rašelinu, slámu nebo piliny. Kořeny tak budou v bezpečí před nízkými teplotami.

Proti škůdcům a hlodavcům maliny ošetřete

Před zimou určitě rostliny ošetřete. Nemocím předejdete tím, že malinám dopřejte kyprou půdu a správné živiny. Musíte se ale řídit pokyny. Rostlina by měla být ošetřena chemikáliemi nebo přírodními prostředky k odpuzování hmyzu. Tím zabráníte tomu, aby v zimě a na začátku jara netrpěly výhonky.

Malinový keř můžete na zimu také přikrýt. Je to poslední krok v péči o podzimní maliny, udržíte tím stabilní teplotu a ochráníte výhonky před zimním chladem.

Kdy začít se zazimováním malinových keřů?

Přípravu zahajte již na konci srpna a pokračujte až do nástupu prvních zimních mrazů. Důležité je sledovat sled událostí a také sledovat změny počasí. Podzimní péče o plodiny je stejně důležitá jako v jiném ročním období. Pokud je podzim chladnější než normálně, proveďte ošetření několik dní nebo týdnu předem.

Povinným krokem je prořezávání větví. Nemocné a staré větve je třeba odstranit z několika důvodů:

  • V nemocných větvích mohou být škůdci, kteří ničí pupeny i samotné výhonky
  • Pokud základní kultura není správně ošetřena, keř bude divočet a plody budou menší
  • Pokud keř necháte zarůst, bude v něm těžké sbírat plody, a bude se vám obtížněji starat o samotnou rostlinu, protože bude plná plevele

Existuje několik druhů ořezávání v závislosti na tom, jak moc chceme rostlinu zbavit starších a nemocných větví:

  • Kompletní ořezávání zahrnuje odstranění všech starších větví. Rostlina stárne, a kvalita sklizně se bude rok od roku zvyšovat. Čekání na plody ale bude delší.
  • Částečným ořezáváním musíte odstranit hlavně nejsilnější větve. Poté bude keř vydávat lepší plody a bude plodit pravidelně.
  • Dvojité prořezávání. Mladé větve se oříznou o 10-25 cm, což udělá křoví silnější. Ořezávání však provádějte na etapy, první prořez udělejte na podzim, ten další až na jaře.

Kdy a jak správně malinový keř prořezat

Mezi doporučené metody ořezávání patří standardní, kam patří odstranění větví, které aktivně plodí ovoce. U zvlášť hustých keřů malin je nutné odříznout mladé větve. Z keře můžete také vytvořit tvar, pokud je keř zbytečně vysoký a liší se od ostatních. Rostlině můžete také dopřát wellness ořezávání, kdy odstraníte pouze přebytečné nebo nemocné větve.

Prořezávat můžete také v různou roční dobu. Vybrat si můžete čas po poslední sklizni, což znamená od poloviny srpna do konce září. Dalším termínem může být po dokončení podzimních prací, na konci podzimu, musíte ale přihlédnout k povětrnostním podmínkám. Základním pravidlem je, že stabilní teplota nesmí být pod bodem mrazu.

Předtím, než začnete s ořezáváním, je nutné přístroje, které budete potřebovat, dezinfikovat. U výhonků je plodící cyklus dva roky, proto větve, které nebudou přinášet plody, budou pouze přijímat živiny z mladých větví. Nejprve odstraňte poškozené, nemocné a také vyschlé výhonky. Také se zbavte větví, které plodily nejvíce. Hlavní větve ořízněte o jednu čtvrtinu.

Větvičky staré dva roky mohou být odstraněny úplně. Je potřeba zajistit, aby řezaná hrana nevyčnívala ze země, jinak bude napadena škůdci. Často kontrolujte také vzdálenost mezi rostlinami. Je potřeba, aby měly maliny pro dobrou sklizeň hodně světla. Vzdálenost mezi samotnými malinami by měla být nejméně 55 cm. Na jednom malinovém keři můžete ponechat klidně i 8-10 aktivních výhonků.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]