Nezáleží na tom, kam a proč jedete. Může to být dovolená, čas strávený u rodiny, stejně jako pobyt v nemocnici. Květiny a další rostliny budou vždy trpět nedostatkem vody. Nicméně pokud se o ně dobře postaráte předem, nemusíte se po návratu obávat mrtvých a suchých rostliny po celém bytě. Dnes se podíváme na to, jaké typy květin byste si měli pořídit, pokud hodně cestujete a jak se k nim chovat.
Květiny vhodné pro cestovatele
Květiny v domácnosti se mohou hodně lišit podle původu, vzhledu, velikosti a mnoha dalších faktorů. Většinu pokojových rostlin můžete nechat klidně týden bez zavlažování, pokud je předtím dobře zalijete. Delší nedostatek vody pro ně ale může být velmi nepříznivý. Trochu jiný přístup a způsob zalévání budou potřebovat specifické druhy květin.
Travní rostliny se zalévají v průměru jednou týdně během zimy a třikrát až čtyřikrát týdně po nasazení nebo během kvetení. Ve stejném režimu se zalévají orchideje, agave, yucca a aspidistra, které nejsou po většinu času příliš náročné na zalévání.
Zalít je musíte jen jednou za dva týdny. Sucho dobře snáší také chřest nebo chlorophytum, protože jejich cibulky jsou bohaté na vlhkost. A zapomenout samozřejmě nesmíme na kaktusy, které lze zalévat jen jednou za měsíc, pokud jsou ve větším chladu.
Pomozte rostlinám přežít období bez zavlažování
V případě, že dlouhou nepřítomnost plánujete, máte dost dobrou možnost podstoupit kroky k tomu, aby se zachovalo příznivé prostředí pro květiny. Pozornost byste měli věnovat jednoduchým tipům, které vám mohou snadno zachránit vaše oblíbené a milované rostliny bez ohledu na jejich druh a velikost. Podívejte se, co můžete snadno udělat pro záchranu svých rostlin při dlouhé nepřítomnosti.
Skvělým tipem na začátkem je, zasadit své květiny do hliněných nádob. To vám pomůže obecně v případě, že často cestujete kvůli práci i zábavě. V hliněné nádobě vydrží vlhkost mnohem déle a nebudete je proto muset tolik zalévat. Kromě toho hliněné květníky vypadají jednoduše krásně a dodají vašemu interiéru klasický vzhled.
Tipy a triky, jak na to
Ideální je držet pokojové rostliny mimo okna. Na parapetu během léta budou rychle bez vodu a během zimy budou trpět kvůli teplu z radiátorů. Máte-li dostatečně silné záclony, můžete je v teplém období zatáhnout. Dobré je také přemístit rostliny, které se nachází na jižním, jihovýchodním nebo jihozápadním okně. V zimním období je vhodné snížit topení a odnést květiny od zdroje tepla.
Pár dní před odjezdem odstraňte květy a pupeny. Stejně nebudete obdivovat jejich krásu a rostlině budou zbytečně odebírat příliš energie a vlhkosti. Pokud chcete udržet vlhkost co nejdéle, a to hlavně u rostlin, které ji mají rády, zakryjte je průhlednou nádobou, sáčkem nebo jiným materiálem, který propouští světlo. Konce zajistěte gumičkou, aby se zabránilo velkým mezerám. Díky tomu se nebude vlhkost tak rychle odpařovat.
Zajištění těsně před odjezdem
V den odjezdu nebo den předtím se vždy ujistěte, že je půda u rostlin dostatečně vlhká. Nezalévejte ji klasickým způsobem, ale ponořte ji na 10 až 15 minut do nádoby s vodou. Je dokázáno a vyzkoušeno, že rostliny tak dokáží uchovávat vlhkost mnohem déle. Ujistěte se také, že máte zavřená všechna okna a dveře. Do blízkého okolí květin také položte misku s vodou. To pomůže udržet vlhkost kolem nich.
Dva až tři týdny před odjezdem rostliny použijte trochu přírodního hnojiva. Odstraňte poškozené a suché listy a pořádně zkontrolujte, zda rostlina není napadena nějakou nemocí, nebo škůdci. Pokud bude oslabená a ponechána bez pravidelné závlahy, skutečně by vaší dovolenou nemusela přežít. Pokud je to nutné, použijte prostředky, kterými je nemoci či škůdců zbavíte. Kontrolu a odstranění závad byste měli provést alespoň týden před odjezdem.