Ochraňte svou domácnost před bleskem díky této levné fintě. Většina Čechů podceňuje toto kritické riziko

Fotografie: Depositphotos

Už dávno víme, že blesky nejsou projevem nevole bohů, přesto bychom jejich sílu neměli brát na lehkou váhu. Takže jak ochránit domácnost?

Léto není jenom o krásném počasí, sluníčku a teplu – jeho nedílnou součástí jsou také bouřky provázené blesky. Nádhernou podívanou, kterou tyto výboje skýtají, přitom dokáže zkalit jejich blízkost u obydlí. Pro něj totiž tyto extrémně silné elektrostatické výboje představují určité nebezpečí.

Blesk škodí i na dálku

Přestože trvá asi čtvrtinu vteřiny, obsahuje v sobě energii odpovídající 250 kilowatthodinám. Řeč je o blesku, tedy silném elektrickém výboji, který vzniká v atmosféře během bouřky. Za rok těchto svítivých impulsů přistane na Zemi přes 3 miliardy, což představuje riziko nejen pro člověka obecně, ale rovněž pro jeho obydlí.

Rizikem jsou totiž i pro elektrospotřebiče zapojené do elektrické sítě. Pokud totiž blesk zasáhne síť, může to mít dopad na spotřebiče i v rozsahu několika kilometrů, jak upozorňuje portál HZSČR. Efektivní obranou před poškozením přístrojů je pak přepěťová ochrana. Její pořízení vaši peněženku příliš nezasáhne, jak uvádí web LSP, nicméně spolehlivě ochrání vaše spotřebiče před jakýmkoliv výkyvem v síti, nejen tím způsobeným bleskem.

Chytrá domácnost má i stinné stránky. Mezi nevýhody patří i možný únik dat a vysoká cena

Funkční hromosvod je základ

Ochranu nemovitosti jako celku potom zajistí hromosvodní soustava. Její instalace je sice dobrovolná, přesto důrazně doporučovaná. A stejně tak její pravidelná revize jednou za pět let. Pokud je totiž hromosvod poškozený nebo třeba pokrytý rzí, představuje pro budovu paradoxně větší riziko, než kdyby na ní vůbec nebyl.

Zásuvky
Fotografie: Depositphotos

Správně nainstalovaný hromosvod úder blesku dokáže zachytit a bezpečně ho svést do země. V ní pak dojde k neutralizaci blesku. Důležité přitom je, aby byl dům od hromosvodu dobře odizolovaný. Určitě je proto vhodné, aby hromosvodní soustavu instaloval profesionál. Rok od roku sice počet domácností, ve kterých začne hořet kvůli zásahu bleskem, klesá, určitě ale neuškodí zopakovat si zásady, jak se chovat při požáru, jak jsme psali na BydlímeÚtulně.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*