Dezinfikovat byt nebo dům je zdraví prospěšná práce. Je dobré ji provádět v domácnosti, kde žijí malé děti, staří lidé a také lidé s oslabenou imunitou. Ti jsou mnohem více náchylní k onemocnění. Pokud máme doma nemocného, můžeme ho izolovat, ale to není možné v bytě, kde jsou 1 až 2 pokoje. Zde pomůže pouze důkladný úklid.
Domácí desinfekční prostředky, nebo ty kupované
Pokud nechcete kupovat čistící a desinfekční prostředky vyráběné komerčně, zkuste použít ty co máte doma. Obyčejný ocet, kyselina citrónová, sůl, peroxid vodíku. Toto všechno doma bezpochyby najdete.
Někdy však ani tyto pomůcky na důkladnou desinfekci nestačí, a pak nezbývá než se obrátit na průmyslově vyráběné na bázi chloru, nebo chloraminu. Ty se přidávají do roztoku na mytí, a zabíjejí naprostou většinu patogenů. S nimi bohužel i ty prospěšné bakterie.
V případě, že by nám hrozila nákaza nějakou infekční chorobou, pak je použití těchto přípravků oprávněné. Zdraví je na prvním místě. Po jejich použití nezapomeňte dům řádně vyvětrat. A před použitím si ověřte, zda někdo z vás nemá na nějakou složku alergii.
Další domácí pomocníci
Když nepomůže ocet, sůl, nebo jedlá soda, máme na výběr i další přípravky. Alkohol, éterické oleje, nebo odvary z bylin, mohou s patogeny zatočit. To co máte vyzkoušené, a v danou chvíli nefunguje, zkuste zaměnit něco jiného. Třeba i kombinaci několika věcí. Sami poznáte, co v ten okamžik bude fingovat.
Éterické oleje nepoužívejte jako přísadu do vody, ale zapalte si třeba aroma lampu, kam olej přidáte. Jeho uvolňování teplem zajistí jeho rozptýlení po místnosti a esenciální kyseliny dokáží hubit patogeny, které poletují vzduchem. Nejlepší jsou oleje z jehličnanů – jedle, pak olej z čajovníku, eukalyptu, a třeba exotických dřevin.
Dezinfekce pomocí světla
Ultrafialové záření je sice pro člověka nebezpečné, ale pokud ho použijeme kontrolovaně a v malých dávkách, může být naopak prospěšné. Toto záření hubí patogeny, ve vzduchu i na pevných předmětech. Stačí když lampu necháme v místnosti asi 30 minut. Po tuto dobu by se v ní neměli zdržovat lidé. Akvária je dobré zakrýt nějakou látkou. Pak místnost důkladně vyvětrejte.
Dezinfekce pomocí iontů soli
Kromě UV lamp lze použít i solné lampy. Ty se naplní solí, a zahřátím se ze soli uvolňují ionty. Ty dokáží zabíjet viry i bakterie. Jejich nevýhodou je, že dokáží působit pouze na malé ploše. Jedna lampa asi na 10m2. pokud tedy máte místnost o větší ploše, jejich třeba umístit víc.
Čističky vzduchu s baktericidními filtry
Čističky vzduchu dokáží vyčistit místnosti o daleko větší ploše, klidně i 50m2. Dnes se vyrábějí i s účinnými baktericidními filtry, které ničí patogenní bakterie i viry.
Kromě toho ionizují vzduch, čímž ho osvěžují, a dělají ho zdravější. Další výhodou je, samotný proces čištění probíhá přímo v přístroji, a během činnosti mohou být v místnosti lidé i zvířata.
Zvlhčovače vzduchu
Moderní přístroje regulují vlhkost v místnosti, a protože vzduch jimi prochází, je možné jej při průchodu současně vyčistit. To zajišťuje UV lampa, která je v přístroji integrovaná. Jen je třeba pravidelně v přístroji měnit a doplňovat čistou vodu.
Ostatní způsoby dezinfekce
Když uklízíme, měli bychom začít od obytných místností, pokračovat s koupelnou, toaletou, chodbami. Když chceme vydesinfikovat i předměty, jako přehozy, deky, drobné předměty, a můžeme je prát, tak nejméně na teplotu 70°C.
Při nižších teplotách ke zničení patogenů nemusí dojít. Velké věci, jako koberce, je lepší dát do čistírny, kde si s nimi odborně poradí. Rámy obrazů, a podobné předměty desinfikujeme pomocí rozprašovače, a následného otření hadříkem.
Rekapitulace prováděných prací
Podlahy mokrou metodou, přídavek octa, solný roztok, kdy na 2 litry vody dáme 1kg soli, lze i čpavek, tam stačí 1 polévková lžíce na 5 litrů vody. Nábytek, který je lakovaný houbičkou, kterou namočíme ve lněném oleji. Sklo, zrcadla – otřeme slabým roztokem octa, nebo citrónu, vhodný je i alkohol.
Na plastové předměty je lepší použít speciální přípravky, které je nepoškozují. V průběhu epidemických stavů mnohem více dbejte na desinfekci všech předmětů. Nejvíce otírejte kliky, vypínače, pravidelně otírejte počítače, mobilní telefony – na těch je obvykle nejvíce nečistot a bakterií. Pro rychlou údržbu stačí 1 – 2x denně otřít utěrkou s přídavkem alkoholu. Toalety speciálními přídavky.