Vlhkost v domácnosti je zdraví škodlivá nejen pro naše zdraví, ale také poškozuje nábytek, stěny i koberce nebo podlahy. Proto je často odvlhčovač doslova nutností.
Odvlhčovač si můžete samozřejmě koupit v obchodě, ale můžete si ho snadno a rychle vyrobit také doma. Vlhkost trápí hlavně lidi, kteří žijí v nezateplených panelákových bytech, přes zimu se totiž v pokojích hodně topí a navíc tam lidé suší prádlo, které nedávají schnout ven nebo do sušáren. Vlhkost rychle stoupá a postupem času se mohou vytvořit plísně, na které budou reagovat hlavně alergici.
Úroveň vlhkosti je závislá na mnoha faktorech
Pro budovy, kde je tento problém, je nejhorší vlhké počasí venku. Existuje ale způsob, jak udržovat vlhkost v místnosti na správné úrovni. Abyste si vyrobili odvlhčovač, připravte si následující položky:
- Chlorid vápenatý
- Starou ponožku
- Kousek dřeva
- Misku na vodu
Chlorid vápenatý zakoupíte v kutilských obchodech nebo online na internetu. Nejčastěji se vyrábí ve formě granulí nebo ho seženete ve formě malých vloček. Alternativně můžete chlorid nahradit rýží nebo silikagelem, tyto prostředky ale absorbují vlhkost z malé oblasti. Chlorid naopak může absorbovat vlhkost z mnohem větší plochy.
Výroba odvlhčovače je jednoduchá
Naplňte ponožku chloridem vápenatým a spojte ji silným uzlem. Misku dejte na místo, kde se hromadí nejvíce vlhkosti. Na misku položte kousek dřeva a na dřevo ponožku naplněnou chloridem. Miska je postavena tak, aby zachytávala vodu z ponožky. Tím také zajistíte, že všechno správně funguje. Nezapomeňte ale pravidelně vylévat vodu z mísy. Pokud se vám zda, že už vysoušedlo nefunguje, vyměňte pouze chlorid vápenatý za nový.
Pokud ale vlhkost nezachytíte včas a navíc máte nábytek rozmístěný po celé stěně a blízko ní, může se stát, že se začne tvořit plíseň. Možná si ji ze začátku ani nevšimnete, ale má specifický zápach, může se objevit zvlášť tam, kde se moc nevětrá, hodně se topí a suší se tu vyprané oblečení. Plísně se zbavíte pomocí chemických přípravků, které sice pomohou, ale není to dlouhodobé řešení. Zateplení domu nebo bytu udělá velkou službu.
V kombinaci s plastovými okny uděláte pro svůj domov to nejlepší. Plíseň můžete poznat také podle chování členů rodiny. Je možné, že pokud jsou alergičtí, objeví se rýma, kašel, ucpaný nos a další příznaky, které mohou znamenat, že se jim doma nedýchá dobře. Pokud ale nepomůže ani rychle akce pomocí chemických prostředků, je na čase uvažovat o radikálnějším řešení, díky kterému byste se tohoto problému zbavili nadobro.