Pěstování pokojových rostlin skrývá i stinné stránky. Některé z nich mohou ohrožovat zdraví

Fotografie: Freepik

Pokojové rostliny jsou nádhernou ozdobou každého interiéru a mohou se stát nedílnou součástí našich životů. S květinami se žije mnohem lépe, ale u některých druhů si musíte dávat pozor.

Vnitřní pokojové rostliny jsou často pýchou celého domova. Kromě toho, že potěší oko, filtrují vzduch a mohou dokonce vyzařovat určitou energii. Díky nim se doma cítíte mnohem lépe. Ukázalo se však, že většina z nich je jedovatá. Pokud máte doma malé dítě nebo domácí mazlíčky, buďte obzvláště opatrní. Jediní okamžik nepozornosti může skončit tragicky. To ale samozřejmě neznamená, že se musíte všech okamžitě zbavit. Držte se následujících pravidel a budete v pohodě.

Proč jsou rostliny jedovaté?

Rostliny v květináčích většinou pocházejí z tropických zemí. Z tohoto důvodu si vyvinuli mechanismy, které je chrání před býložravci. Některé z mechanismů mají jen odstrašující funkci, jiné jsou skutečně jedovaté. Za žádných okolností byste si neměli dávat žádné jejich části do úst nebo se dotýkat šťávy, kterou produkují. Zamezte kontaktu látky s očima a dýchacími cestami.

Fotografie: Freepik

Rostliny vypouštějí vysoce jedovaté látky (rafidy, saponiny, cyklaminy), které při kontaktu s pokožkou, očima nebo dýchacími cestami silně dráždí. Kromě toho způsobují otoky a potíže s dýcháním a při konzumaci způsobují také bolesti břicha, zvracení nebo průjem. Některé sloučeniny způsobují dokonce poruchy srdečního rytmu a paralýzu hlasivek. Rostliny navíc mohou přispívat k poruchám nervového systému, křečím v těle, halucinacím a ve vyšších dávkách může dokonce dojít ke kómatu a smrti.

Jaké rostliny jsou extrémně jedovaté?

Tato informace se vám jistě nebude líbit, ale nejoblíbenější pokojové rostliny jsou vysoce jedovaté. Nemusíte se jich ovšem hned zbavit. Stačí jim věnovat zvýšenou pozornost, péči a místo, které je pro děti a zvířata těžko dostupné. Zeleň, která může způsobit nežádoucí reakce u lidí a zvířat, zahrnuje:

  • břečťan obecný, monstera, kroton, difenbachia,
  • cyklamen, anthurium, vánoční hvězda,
  • lilek, oleandr, datura,
  • clivia cinnabar, dracaena, aloe vera (želatina je jedlá, ale zelená část jedovatá).
Fotografie: Freepik

Jak zacházet s rostlinami?

Máte-li v domě jedovaté rostliny, ujistěte se, že jsou na vhodném místě. Nesmí být snadno přístupné, nesmí proto ležet na podlaze a nízkých stolcích, protože listy nebo květiny mohou být pro zvířata i děti nebezpečným prvkem. V průběhu péče je potřeba věnovat zvláštní pozornost dostatečné ochraně. Všechny postupy by měly být prováděny v ochranných rukavicích a po každém kontaktu s rostlinnými šťávami místo důkladně omyjte mýdlem a vodou.

Stojí za to si také sednout s dětmi a promluvit si o tom, že i zdánlivě nevinné rostliny mohou způsobit vážné škody a neměly by se jich dotýkat nebo si jejich části vkládat do úst. Nejlepší bude, když je naučíte, aby si s nimi vůbec nehrály a nevšímaly si jich. Pokud jde o skutečně malé děti, budete muset rostliny umístit na vyšší polici nebo nábytek, okenní parapet apod.

Zdroj: GardeningKhowHow

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]