Pro ty, kteří mají vlastní chatu nebo dům, se určitě bude hromada kompostu hodit na zahradničení a další vychytávky. Zjistěte, jak si takový kompost vytvořit vlastníma rukama.
Výroba vlastního kompostu není nic nového ani neobvyklého – ve skutečnosti se s tím dokáže poprat každý, kdo umí číst a rozumí tomu, jaké nástroje se musí použít. Všechno, co budete potřebovat, jsou nastudované znalosti.
Práce není časově náročná a nemusíte investovat tisíce korun
Potřebujete pouze vědět, jak a z čeho správně kompost sestavíte. Je jasné, že kompost je nezbytnou součástí každého pěstitele a zahrádkáře, který chce pro své rostliny a plodiny to nejlepší. Zkušení zahradníci říkají, že správný pěstitel se pozná právě podle toho, jak velkou má hromadu kompostu.
Vytvoření kompostovací jámy ale není otázkou několika hodin. Nejprve si musíte připravit humus, což je veškerý domácí a zahradní odpad. Sbírá se a pokládá a po 12-24 měsících se promění v humus, což je základ kompostovací jámy. Důležité je také místo, kde budete kompost skladovat. Mělo by to být dobře větrané místo, žádná vlhkost ani mokro. Nedoporučuje se zároveň kompost umístit na horské místo, takže ideální volbou bude zlatá střední cesta.
Nejdříve odstraňte přebytečný růst, abyste připravili půdu pro humus. Uvolněte půdu, a to dostatečně hluboko, aby se procesu kompostování účastnily různé živé organismy ve formě bakterií nebo červů. I když kompost použijete a půdu zúrodníte, všechny mikroorganismy zůstanou dále v půdě a pokud založíte nový kompost, opět splní svou funkci.
Zahradník si musí uvědomit, že na tvrdé půdě kompostovat nepůjde
Odborníci tvrdí, že ideální „design“ kompostu není pouze jedna hromada, ale rovnou tři. Má to logické vysvětlení. První hromada bude čerstvá, druhá mezitím dozraje, což bude nějakou dobu trvat. Třetí už bude hotová a připravená na použití.
Nezáleží na tom, jak velké hromady budou, i když se někteří pěstitelé shodli na praktických rozměrech. Výška 1,3 metru, šířka může být podobná délce, ale klidně to může být až o metr víc a délka záleží na tom, kolik metrů zahrady budete ochotni obětovat. V zásadě je princip toho, jak kompost postavit, stejný. Odpad se bude lépe rozkládat, pokud obsahuje velké množství různých surovin.
Kostní moučka a hnůj jsou základními surovinami pro kompostování. Pokud tvoříte hromadu poprvé, můžete požádat o pomoc svého souseda, aby se podělil o pár hrstí svého kompostu. Všechno začíná trávou a dalšími rostlinami. Další vrstva by měla být tvořena z látek, které obsahují složky jako dusík – mezi ně patří právě hnůj. Předchozí vrstvu posypte popelem nebo vápnem a tento postup opakujte tolikrát, kolikrát je potřeba, aby se vytvořila hromada požadované výšky.
Nezapomeňte, že celá hromada se musí pokrýt senem, aby vnitřek hromady nevyschnul. Pokud nebudete pravidelně vytrhávat plevel, je možné, že se bude rychle rozšiřovat. Hromada by měla být vlhká, ale nikdy ne mokrá.