Škůdce, kterého chrání zákon. Za zabití krtka na zahradě hrozí pokuta až 50 000 Kč

Fotografie: Depositphotos

Když se vám do zahrady nastěhuje krtek, na to, že byste v reálu vyzkoušeli legendární hru „Vezmi krtka lopatou“, zapomeňte. Mohlo by vás to vyjít draho.

Když se řekne krtek, asi jen málokomu se jako první vybaví kreslené stvoření, jež usilovně pracovalo v touze splnit si sen o modrých kalhotkách s kapsami. Především zahrádkářům se minimálně protočí panenky při zmínce o jejich nepříteli. S krtkem v zahradě je totiž kříž. Pozor ale, jak s tímto zvířetem zacházíte.

Když se dá krtek do práce

Krtek, krt nebo krtice – je asi 15 centimetrů dlouhý savec a hmyzožravec. O své přítomnosti na zahradě dává vědět hromádkami hlíny, jejichž počet se může pohybovat i v desítkách. Povšimněte si přitom, že přestože jde o hmyzožravce, který tedy vlastně cíleně neohrožuje úrodu, přesto je považován za škůdce. A proč tomu tak je?

Ony kopečky hlíny vznikají při honbě za potravou i při vytváření zázemí. Krtek žije podle webu Dewolf několik desítek centimetrů pod zemí, kde si svými lopatkovitými „tlapami“ vytváří chodby. Přitom neochvějně vyhledává žížaly, brouky, ještěrky a hmyzí larvy. Během svého bezohledného lovu pak ale dokáže poškodit podzemní části rostlin, jež následně neprospívají nebo rovnou umírají. Příliš dobře na zahradě pak nevypadají ani samotné krtince.

Krtek už se zahradě vyhne obloukem. Zbavit se ho je možné i humánní cestou

Krtek není jen škůdce

Soužití mezi krtek a zahradníkem tak naráží na mnoho neshod, které mohou vyústit až v radikální řešení. Zabití krtka je ale zakázané a hrozí za něj pokuta. Přestože podle zákona č. 144/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, dostupného na ZákonyProLidi, patří krtek „pouze“ mezi obecně chráněné živočichy, přesto ho nelze svévolně zabít. Je totiž chráněný zákonem č. 246/1992 Sb., zákonem na ochranu zvířat proti týrání. V opačném případě hrozí podle portálu iDnes od veterinární správy až 50 000 korun pokuty.

Krtinec
Fotografie: Pixabay

Každá mince má ale dvě strany – i krtek může vaší zahradě ve výsledku prospět. Jeho hromádky provzdušňují půdu a nakupená zemina je kvalitním substrátem pro květiny. Jde totiž o čistou hlínu bez plevele. Další výhodou je jeho zmíněný apetit, neboť ve velkém pojídá další škůdce, kteří by vám mohli škodit. Pokud vás tento výčet nepřesvědčil, a přesto se chcete malého hmyzožravce zbavit, zkuste to třeba výsadbou květin odpuzujících krtky, jak jsme radili na BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*