Také máte ve zvyku krátit si dlouhou chvíli na záchodě scrollováním na Instagramu nebo hraním her na mobilu? Je až s podivem, kolik lidí má ve zvyku si s sebou na toaletu brát mobilní telefon. Odborníci však varují, že těchto pár minut s mobilním telefonem na toaletě může vážně ovlivnit vaše zdraví.
Mobil, bakterie a nemoci
Záchodová mísa není vůbec jedním z nejšpinavějších míst v domě. Je sice rozhodně správně, pokud si po použitím toalety řádně a teplou vodou umyjeme ruce, ale častým viníkem přenosu choroboplodných zárodků překvapivě není toaletní mísa.
Ve skutečnosti se daleko více bakterií a virů nachází právě na našich mobilních telefonech. Nosíme je totiž s sebou všude, a tak mají úžasný potenciál roznášet bakterie po celém domě. Jejich neustálé používání, dokonce i na záchodě, znamená, že jsou vystaveny kontaktu s mnoha bakteriemi. Všechna místa jako je WC sedátko, klika, umyvadlo nebo baterie mohou obsahovat bakterie jako E. Coli. Mohou způsobit infekce močových cest a střevní onemocnění.
Hrozí vám, že můžete velmi snadno skončit s průjmem a možná i nakažlivou infekcí dýchacích cest. Aby se zabránilo šíření choroboplodných zárodků, měli byste mít mobilní telefony uložené v tašce nebo kapse, mimo možný kontakt s choroboplodnými zárodky na toaletě.
Řada studií prokázala, že mobily jsou až sedmkrát špinavější než záchodová prkénka. Povrchy telefonů v průměru obsahovaly 1 479 kolonií baktérií, zatímco záchodová prkénka jen 220. Dokonce nepomůže ani to, pokud mobil nosíte v plastovém obalu, i tak se na něm bakterie drží.
Mytí rukou
V každém případě si před a po každé návštěvě toalety důkladně umyjte ruce. Pokud máte podezření, že se váš mobilní telefon mohl dostat do kontaktu s choroboplodnými zárodky, je nutné jej umýt také. K tomuto účelu nejlépe poslouží třeba antibakteriální ubrousky.
Zdroj: Healthline