Dříve bylo naprosto běžné, že se lidé vypravovali do lesů a na louky za tím účelem, aby si natrhali zdravé byliny, jedlý plevel a plno divokých květů, které pak zpracovali a zkonzumovali. Dnes už lidé zapomněli na tyto dary přírody a naučili se jíst pouze ovoce a zeleninu.
Nikdo vás nenutí jíst trávu, ale je dobré vědět, který plevel v zahradě ponechat a využít, a který skutečně dusí okolní rostliny. Určitě každý znáte minimálně kopřivu a pampelišku. Jaké další plevele s radostí natrhat?
4 způsoby, jak užívat jedlý plevel a bylinky
Nikoho nejspíš nepřekvapí, že se z bylin dají dělat různé výluhy. Těmi si pak poléváte vlasy nebo do nich namáčíte unavené končetiny, a také se přidávají do ozdravných mastí a různé kosmetiky. Ale víte, že se dají jíst?
- Saláty můžete těmito bylinkami a divokým kvítím ozdobit a obohatit. Hned bude mísa salátu působit veseleji, když v ní budou pestré květy a různé chutě. Listy můžete jednoduše namíchat do běžného salátu. Nezměníte tím nijak drasticky chuť jídla, ale obohatíte jej o další živiny. Přidávejte raději po troškách.
- Polévky jsou skvělým způsobem, jak tepelně zpracovat natrhanou úrodu. Někomu se může příčit jíst syrové listy, avšak pokud je povaříte se zbytkem, ani to nepoznáte. Přidávejte je však těsně ke konci, aby neztratily mnoho živin.
- Co takhle si bylinky zalít a udělat si čaj. Ten spoustu lidí běžně pije. Tak tentokrát jej nedělejte z pytlíku, ale čerstvý a přeceďte jej přes síto. Můžete pít listy malinovníku, jahodníku, borůvčí. Také je vhodné trhat jetel, kontryhel, heřmánek či kopřivu.
- Můžete je také přidat do smoothie. To je dnes velmi oblíbené a módní. Dá se jim plnohodnotně nahradit celé jedno jídlo. Promixujte ovoce, ořechy, zeleninu, semínka a bylinky. Fantazii se meze nekladou. Takto připravený koktejl můžete vypít nebo jej v hustší podobě použít jako masku na obličej a vlasy.
Pravidla pro sbírání bylinek a plevele
Asi je logické, že tyto rostliny nebudete sbírat na sídlišti, kde je velká koncentrace lidí a psů, ani v okolí silnic. Skutečně je zapotřebí zajet do čisté přírody a sbírat tam. Vždy to dělejte, když je sucho. Nehrozí vám plíseň. Na samosběr můžete vyrážet od jara do podzimu. Samozřejmě v každém období lze sklidit něco jiného, ale tím že si část můžete usušit, budete mít přísun bio bylin celý rok. Květy sbíráte v plném květenství, kořeny na podzim a listy kdykoliv.
Bylinky je nutné omýt a některé dokonce namočit. Jako je třeba tomu u kopřivy, která tím ztratí pálivost a u pampelišky tím odstraníte hořkost. Bylinky je pak třeba nechat dokonale prosušit, aby nezačaly plesnivět. Skladujte je při pokojové teplotě ve skleněných dózách. Pokud plánujete salát, udělejte ho nejlépe v den sběru, nejpozději druhý den. Pak začnou rostliny vadnout.
Jaké druhy sbírat
- Pampeliška je výborná při boji s únavou. Její kořen se občas používají k přípravě kávy. Pokud ji sbíráte na podzim, pomůže vám lépe vstřebat hořčík a vápník, protože je plná inulinu. Její listy jsou plné živin a vitamínů (vláknina, vápník, bílkoviny, sacharidy). Jak již bylo řečeno, jde o hořkou bylinu. Musíte ji namočit na minimálně 30 minut do osolené vody.
- Kopřiva dvoudomá je další známou bylinkou. Ale mnozí neví, že vrchní listy obsahují dvakrát větší množství vitamínu C než citron. Dokáže také zbavit tělo toxinů. Sbírá se od mladých výhonků až po velké vrostlé listy. Její chuť připomíná brambory.
- Koření z fireweed nebo jinak zvaný Ivan čaj, je ideální k dochucení obilovin. Dá se používat i do salátů či polévek. Má výrazné fialové květy, takže zaujme i na pohled. Je plný stopových prvků jako je mangan, železo, měď a další.
- Cizrna je neutrální chuti. Velmi jemná bylina, kterou lze přidat do smoothie, polévek nebo si z ní připravit čaj a dodat tak tělu kyselinu askorbovou, karoten, vitamin E a další. Také je výborná pro obnovu lepší činnosti kardiovaskulární a nervové soustavy.
- Šťavel obsahuje kyselinu šťavelovou, takže je velmi kyselé. Může se žvýkat pro zahnání žízně nebo se opět přidávat do nápojů.
- Celé tělo jetele, včetně listů a květů lze připravit k přípravě jetelové omáčky. Má schopnost k regeneraci těla po vysoké námaze. Také se vhazuje do polévky.
- Anýz se používá nejen jako koření v kuchyni a ve formě čaje na podporu kojení. Ale má i mnoho dalších látek, jako jsou bor, mangan, železo, která by bylo škoda nevyužít. Je protizánětlivý, podporuje imunitu, pomáhá hojit rány a je výborný i u onemocnění týkající se ledvin a jater.
- Jitrocel můžete použít v kuchyni všude tam, kde byste použili cibuli. Takže do omelet, šťouchaných brambor nebo jako koření k dochucení mnohých pokrmů. Také se předepisuje při redukci váhy.
Zdroj: GardeningKnowHow