Partneři si vlastnoručně přestavěli vyřazený městský autobus na útulné a elegantní bydlení

Fotografie: Aktron / Creative Commons / Attribution 3.0

Vydařená přestavba autobusu zachráněného z vrakoviště ukazuje, že se dá bydlet i jinak. Partneři se každý den probouzí v interiéru plném slunce.

Malé domky, alternativní způsoby života a šetrnost jak k přírodě, tak k vlastní peněžence, to jsou v posledních letech velká témata. A koho pohltí, ten už nechce žít jinak. Stejně jako Luke se svou partnerkou, kteří si vytvořili zázemí ve starém městském autobuse.

Autobus za pár drobných

Pro Luka a Nikishu z Velké Británie znamenala pandemie covidu-19 v roce 2020 životní změnu. Nejen, že se v onom pohnutém období poznali, ale Nikisha se také rozhodla přidat k Lukovu projektu. Na začátku lockdownu totiž Luke tápal – neměl nic na práci, vše bylo uzavřené a víkendy byly až moc prázdné. Proto se rozhodl získaný čas plnohodnotně využít a vytvořit něco nového, něco svého.

Z vrakoviště se mu podařilo vykoupit za necelých 40 000 Kč vyřazený městský autobus. Protože úplně netoužil po cestování, jako třeba jiní nadšenci, o kterých jsme psali na BydlímeÚtulně, použil ho pouze jako skořepinu. V ní si začal vytvářet vysněný domov. A právě v této fázi poznal Nikishu, která Lukovu představu usměrnila a společnými silami se jim povedlo za cca 300 000 Kč vytvořit bydlení s výhledem do přírody.

Prostor plný slunce

Městský autobus, jak uvádí partneři pro TreeHugger, je napevno postaven na jistém farmářském pozemku. To jim přineslo hned několik výhod. Například se nemuseli zabývat solárními panely, které by stejně v podnebí Anglie velkou úsporu nepřinesly, a připojili se napevno na pozemku. Rovněž díky stacionárnímu parkování se rozhodli neubírat si místo v interiéru a sprchu a toaletu přesunuli ven. I v zimě se tak sprchují venku, což ale podle webu VenkovniSprchy není problém.

Každý den v jiném městě, ale pořád doma. Mladí manželé přestavěli autobus na dvoupatrové bydlení

Vnitřek autobusu partneři stylizovali à la farmářský dům. Interiér se tak doslova topí v množství denního světla. Nábytek a dekorace pak vyvolávají pocit útulného, leč otevřeného prostoru. Autobus disponuje jen pomyslným předělem z polic u ložnice v zadní části. Jinak pokoje – kuchyně s úložným prostorem, jídelní stůl i obývací pokoj s krbovými kamny – volně přechází jeden ve druhý.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]