Orchideje patří mezi jedny z nejkrásnějších rostlin, které rostou po celém světě. Jejich pěstování je ale náročné a mnohdy neúspěšné. Přinášíme pár rad, na co si při jejich pěstování dát pozor.
Patří mezi takzvané epifity
Při vysazování orchidejí je zapotřebí mít na paměti, že se řadí mezi epifity. To znamená, že se jedná o květiny, které ke svému růstu potřebují květiny další. Mnohem jednodušší je také pěstovat orchideje v domácím prostředí. Nejvíce se jim bude dařit v propustném substrátu, kterým je například kůra. Květník, ve kterém jsou zasazeny, je potřeba umístit na slunné místo, protože orchideje přímo milují světlo a teplo. Pozor ale musíme dát na to, aby nedošlo k jejich spálení. Ideální je, aby mezi orchidejí a tepelným zdrojem bylo sklo.
V blízkosti jiných květin vysazujeme orchideje i z důvodu dostatečné vlhkosti. V létě je potřeba květiny zalévat každé dva až tři dny, v zimě postačí frekvence jednou týdně. Ideální je zalévat je v ranních hodinách. Květiny je potřeba chránit před náhlými teplotními změnami a nejlépe se jim bude dařit v místnosti, kde je vyšší teplota než 14 °C. Není doporučeno mít orchidej umístěnou v kuchyni.
Hodně nám o jejich stavu prozradí listy
Listy orchidejí by měly mít tmavě zelenou barvu. Pokud jsou světle zelené, měli bychom naši květinu neprodleně přemístit. Světlé zbarvení listů totiž znamená, že naše květina má nedostatek slunečního světla. Na jejich hnojení je doporučeno používat speciální substrát pro orchideje. Pozorně si přečtěte, co se v něm nachází. Ne všechny substráty jsou totiž stejné.
Hnojení květině dopřáváme podle návodu, který je uveden na jeho obalu. Obvykle je to jednou za 14 dní, v zimních měsících dokonce jednou měsíčně. Aby byl zajištěn dostatečný přísun světla pro rostlinu, pěstujeme orchideje vždy v průhledných květináčích. Rostlinu je vhodné jednou za čas osprchovat nebo umístit na déšť, aby se z jejího povrchu omyl přebytečný prach a mohla volně dýchat. Voda se ale nesmí dostat přímo na květy, jinak dojde k jejich zničení.
Zdroj: GardeningKnowHow