Skvělá zálivka chrání orchideje před nemocemi. I po několika letech budou zdravé a bohatě kvetoucí

Fotografie: Depositphotos

Vámi pěstované orchideje si čas od času zaslouží péči, přestože jsou jinak snadné na pěstování. Ocení hlavně tento způsob zálivky.

Orchideje jsou půvabné rostliny, protože nevyžadují mnoho péče, ale kvetou velmi bujně a bohatě. Problémem však může být jejich zalévání. Nedostatečné dávkování vody může způsobit rychlé odumření krásných květenství, kořeny budou vystaveny hnilobě a napadení houbovými chorobami. Vyplatí se proto praktikovat orchidejovou koupel, díky níž budou kořeny rostliny pevné a dostatečně hydratované, a tím se minimalizuje riziko onemocnění.

Kdy a jak zalévat orchideje

Je obtížné jasně určit, kdy by se měla orchidej zalévat. Vše závisí na jejím stavu. Ostatně vody je třeba rostlině dopřávat vždy střídmě a kořeny by se nikdy neměly přelévat, protože orchideje rychle hnijí. Jak tedy poznat, že orchidej potřebuje hydrataci? Stačí pozorovat barvu kořínků ukrytých v průhledných obalech. Pokud jsou zelené, znamená to, že není třeba rostlinu hydratovat. Pokud jejich barva zešedne nebo zbělá, je to znamení, že je třeba ji zalít.

Většina lidí je věrná svým zvykům a zalévá své orchideje tradičním způsobem, tedy naléváním vody přímo do květináče. To však není dobré řešení, protože příliš málo vody neumožní orchideji, aby byla plně hydratovaná. Proto se doporučuje orchidej jednou za čas „vykoupat“, jelikož pak můžete účinně a efektivně hydratovat kořeny a posilovat je bez obav, že by začaly hnít. Ale jak to udělat, aniž byste tyto krásné exempláře poškodily?

Jak na orchidejovou koupel?

Do misky nebo velkého kbelíku stačí nalít vodu a potom počkat, až dosáhne pokojové teploty, a rostlinu do ní umístit. Měli byste však myslet na to, že hladina vody nesmí být výše než kořeny orchideje a nesmí zaplavovat její listy. Postačí namočení rostliny na půl hodiny do vody, nenechávejte ji tam déle. Po tomto jednoduchém ošetření je potřeba rostlinu vyjmout z lázně a přebytečná voda musí volně odtéct od kořenů.

Fotografie: Pixabay

Zásadní je nejen způsob zálivky orchideje, ale i výběr správné vody. Jak víte, kvalita vody z vodovodu často není tak dobrá a na zalévání rostlin se zkrátka nehodí. Proto se vyplatí použít buď filtrovanou nebo dešťovou vodu. Stojí za to připomenout, že balená neperlivá minerální voda funguje stejně dobře. Pokud chcete používat běžnou vodu z kohoutku, je dobré ji převařit, aby se mohl odpařit chlór.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]