Přinuťte konečně orchideje dlouho kvést. Stačí znát pár základních fíglů

Fotografie: Depositphotos

Orchidej patří mezi jedny z nejčastějších a nejoblíbenějších květin, které si do domácnosti pořizujeme. Péče o ně je ale náročná a tak se vyplatí znát pár triků.

Orchideje jsou velmi krásné rostliny, které kvetou v mnoha barevných provedeních. Při jejich pěstování si ale musíme dát pozor. Velmi často totiž zapomínáme na to, že pocházejí z tropických oblastí. I přesto ale nemají rády přímé sluneční světlo, mohlo by díky němu dojít ke spálení jejich listů. Náročné je také jejich zalévání, orchideje jsou náchylné na vysychání, ale zároveň se jim nedaří, pokud stojí ve vodě. Opomíjet nesmíme ale ani pravidelné hnojení a přesazování.

Jak jednoduše docílit nového kvetení

Problém velmi často nastává ve chvíli, kdy orchidej přijde o své květy. Nejen, že působí v našem nevzhledně, ale také se již mnohdy nepovede, aby do květu opět přišla. A chyba je v tomto případě bohužel na naší straně, protože jsme naší květině nedopřáli péči, jakou by si zasloužila. Orchidej po odkvětu můžeme nechat tak, jak je, ale také ji můžeme zastřihnout. Vždy je ale zapotřebí vytvořit jí ideální podmínky k tomu, aby mohla znovu kvést. Mezi ty se řadí teplo, hnojení, ale i ochrana před parazity.

Fotografie: Pexels

To, co květina těsně po odkvětu potřebuje, je být v odlišné teplotní zóně během dne a během noci. Teplotní rozdíl je jednou z podmínek pro to, aby nám znovu vykvetla. Stačí ji na noc umístit do místnosti, která bude zhruba o 15 stupňů chladnější než ta, ve které květinu máme přes den. Ideálním pomocníkem je v tomto případě sklep. V období po květu je také zapotřebí změnit zvolené hnojivo, květiny nyní potřebují takové, které má vysoké množství fosforu a zároveň nižší množství obsaženého dusíku.

Nárazová tma přispěje k novým květům

Pokud jsme si jisti, že je naše květina zdravá, není napadena parazity a je dostatečně zavlažená a hnojena správným substrátem, můžeme přistoupit k metodě nárazové tmy. Ta spočívá v tom, že na dobu 5 dnů umístíme květinu do místnosti s nulovým světlem. Následně ji přemístíme zpět tam, kde květinu normálně máme. Během 3 týdnů se nám začnou objevovat nové pupeny a naše orchidej začne opět kvést. Musíme si ale být naprosto jisti, že květina je silná a je dostatečně stará, jinak totiž tmu nepřežije a uschne.

Fotografie: Pexels

Místo pravidelného zalévání můžeme také sáhnout po kostkách ledu. Ideální množství na jednu květinu jsou 3 kostky týdně. Díky tomuto jednoduchému triku zabráníte přelití květiny a zároveň díky nízké teplotě dojde k zahubení nebezpečných bakterií, které by mohly naší květině uškodit. Pokud vám orchidej přímo nekvete, ale pozorujete pouze nové listy nebo kořeny, nezoufejte a vydržte. I to je znamením vaší dobré péče a nové květy se objeví během chvíle.

Zdroj: GreenHousegrower

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]