Rostliny ve většině případů máme v domácnosti proto, že působí jako dekorace a dělají náš domov útulnějším. Mohou být ale také užitečné.
Existují rostliny, které jsou nejen vhodné jako dekorace do bytu, ale mohou mít také pozitivní účinky na naše zdraví. Z toho důvodu bychom je měli mít doma. Ve většině případů se jedná o známé druhy rostlin, které nejsou náročné na péči.
Přirozené čističky vzduchu
Ideálním pomocníkem pro udržení dostatečného množství kyslíku v naší domácnosti jsou kapradiny. Jedná se o květinu, jejíž popularita v posledních letech klesla, což je ovšem velká škoda. Dokáže totiž nejen čistit a ionizovat vzduch, ale vypouští velké množství kyslíku. Snižuje problémy s dýcháním, bolestí v krku nebo zarudnutím v oblasti očí.
Další známou a pro zdraví přínosnou rostlinou je palma. Ta dokáže čistit vzduch od nebezpečných látek, mezi které se řadí benzen, xylen nebo chloroform. Pomáhá také zvlhčovat vzduch. Potřebuje slunné místo, bude se jí tedy dařit blízko okna, a to například v obývacím pokoji nebo ložnici.
Léčivá aloe vera, ale i oblíbený fíkus
Skvělým pomocníkem v čištění vzduchu je také fíkus. Ten čistí náš vzduch od formaldehydu nebo oxidu uhelnatého. Jeho listy jsou jedovaté, dejte proto pozor na blízký výskyt domácích mazlíčků nebo dětí. Fíkus naopak nemá světlo rád. Více ocení stinné místo, kde bude dostatečná vlhkost. Jedná se o velmi rozmanitou květinu, která kvete v mnoha barvách. Potěší tak nejen ženy, ale bude nám v daném pokoji dělat pěknou a barevnou dekoraci.
Velice vkusnou květinou s bílými květy je toulcovka. Ta se kromě čištění vzduchu podílí také na jeho zvlhčení. Má ráda vlhké prostředí, je proto zapotřebí jí pravidelně dopřávat větší množství vody.
Květina, která je po staletí známá díky svým hojivým účinkům, je aloe vera. Funguje nejen jako přísada do kosmetických produktů, ale pokud ji budeme mít umístěnou v pokoji, pomůže nám čistit vzduch od formaldehydu a benzenu. Dá se použít jako rychlý pomocník na popáleniny, kousnutí anebo modřiny. Aloe vera není na pěstování nijak náročná, stačí jí světlo a jednou za čas menší množství vody.
Zdroj: Medonet