Řezané květiny sice krásně voní, ale nevydrží vonět tak dlouho, jako rostliny v květináči. Pořiďte si domů do květináčů rostliny, které nahradí osvěžovač vzduchu.
Máte rádi, když je domov vyvoněný nějakou vůní? Existuje celá řada rostlin, které dokážou nahradit osvěžovač vzduchu. Pokud si pořídíte květinu, která má velmi intenzivní vůni, nedávejte ji do malé místnosti. V malé místnosti by mohla být intenzivní vůně nepříjemná. Raději zvolte takovou, která nemá tak výrazné aroma. Které květiny se tedy hodí do domácnosti jako náhrada osvěžovače vzduchu?
Gardénie
Gardénie je malý keř, který dorůstá do výšky 1,5 metru. Má dlouhé lesklé listy a její největší ozdobou jsou velké světlé květy (průměr květu 6 až 10 cm). Její květy jsou podobné růžím a mají vůni podobnou jako jasmín. Jedná se o rostlinu náročnou na pěstování. Potřebuje vysokou vlhkost, ale zároveň velice špatně snáší mnoho vody. Umístit byste ji měli na světlé místo bez přímého slunce.
Hyacint
Jedná se o cibulovinu, která má velice výraznou vůni. Raději ji nedávejte do malých místností. Květy hyacintu jsou u sebe velice blízko a objevují se v dubnu. Dá se říct, že tato květina ohlašuje příchod jara. Listy i květy působí povoskovaným dojmem. Můžete ji použít i jako dekoraci v domácnosti. Na trhu ji naleznete v mnoha barvách. Hyacintům bude nejlépe tam, kde je slunné a teplé místo.
Frézie
Frézie se nejčastěji vyskytuje ve sklenících, kde je pěstována jako květina, která bude řezaná. Lze ji však pěstovat i doma v květináči. Mají velice sladkou vůni, která provoní celou místnost. Pokud je budete pěstovat na slunném místě, nebude jim to vadit. Mají rády střední vlhkost. Frézie může mít různé zbarvení květů, které běžně kvetou v červnu nebo v červenci.
Lilie dlouhokvětá
Tuto rostlinu lze hned na první pohled poznat podle výrazných květů. Od června do září vytváří podlouhlé trumpetové květy, která má velice výraznou vůni. Světlé a krémové květy působí velice jemně. Doma je umístěte na světlé místo bez přímého slunce. Dávejte si pozor na to, abyste je nezalili až moc. Jsou velice citlivé na přelití.
Hoya
Hoya je květina, která se hodí do světlých bytů. Květináč s touto květinou nedávejte na přímé slunce. Tato rostlina má podlouhlé listy a květy, které připomínají tvar hvězdiček. Nejvíce výraznou vůni produkují večer. Hoya nemá ráda zimu a pokud je v teple bez přímého slunce, roste velmi rychle. Pokud by vám přerostla, prořezejte ji. Lze ji pěstovat i na balkoně (brzké ranní slunce nevadí).
Jasmín
Jasmín je popínavá rostlina. Při pěstování v květináči může dorůst až do výšky 50 cm. Má jemné, bílé květy, které jsou velice voňavé. Můžete si je užívat od začátku léta až do konce podzimu. Nedávejte ho však na přímé slunce a se zaléváním to také není potřeba přehánět. Nemá rád přemokřenou půdu, ale ani vyschlou. Zalévejte tedy pravidelně menším množstvím vody.
Citrusy
Ano, opravdu lze pěstovat citrusy i v květináčích doma. V létě je potřeba je často zalévat a v zimě málo. Citrus má tmavě zelené, lesklé a dlouhé listy. Květy jsou bílé s příjemnou citrusovou vůní. Pokud by vám rostlina začala plodit,připravte se na to, že její plody jsou velice kyselé. Pěstovat ji můžete na okenním parapetě nebo na jiném velmi světlém místě.
Oleandr
Oleandr má krásné vonné květy v bohatých květenstvích. Květy jsou velké asi 3 cm, ale u vyšlechtěných odrůd mají až 9 cm. V květináči může vyrůst až do výšky 1,5 m. Tato květina upřednostňuje slunné místo. Substrát by měl být neustále vlhký. Pozor si dejte na přelévání, protože květy by mohly zvadnout. Je potřeba ho hnojit každý týden hnojivem pro okrasné kvetoucí dřeviny.
Zdroj: GardeningKnowHow