Jak správně čistit jednotlivé typy podlah a nenadělat u toho víc škody než užitku

Fotografie: Freepik

Jednoduchý návod, který vám poradí, jak se správně starat a jak správně čistit jednotlivé druhy podlah ve vaší domácnosti.

Podlahy jsou součástí každého domova, a to bez výjimky. Je tedy proto velmi důležité, správně o ně pečovat s udržovat je neustále čisté a krásné. Každý druh a typ podlahy má ale své specifické nároky na čištění a je proto velmi důležité je znát. Zejména v případě, že se chystáte je čistit poprvé a s daným materiálem ještě nemáte potřebné zkušenosti a nechcete jej zničit.

Parkety

U parket je velmi důležité, dávat přesný pozor na množství vody, které na jejich čištění použijete. Když totiž příliš nasáknou tekutinami, mohou se velmi snadno nafouknout a zničit. Na jejich čištění je tedy dobré použít suchý hadřík, nebo plochý mop, který budete mít velmi dobře vymačkaný a zbavený přebytečné vody.

Fotografie: Freepik

Také se nabízí i čištění speciálním mopem na principu horké vodní páry, která parkety zbaví všech nečistot a bakterií na jejím povrchu. Co se týče použití čistících prostředků, na trhu se nabízí hned celá řada druhů čistidel pro parkety, my ale raději volíme přírodní suroviny jako je ocet nebo naředěný líh, které mají velmi silné čistící, antibakteriální a dezinfekční účinky. Také je jednou za čas dobré, vyleštit parkety speciálním leštícím přípravkem. Ty pak budou přímo nádherně zářit.

Dřevěná podlaha

U dřevěné podlahy, stejně jako u parket, platí pravidlo co nejvíce suchého mytí. Přílišné namáčení totiž dřevo poškozuje, a to je pak náchylné k praskání a rychlému opotřebení. Rovněž jsou na dřevo určené speciální čistící a leštící prostředky, které jej zbaví nečistot a dodají mu potřebnou záři a lesk. I tyto přípravky však jsou nahradit a zvolit místo nich přírodnější cestu.

Do středně velkého kýblu stačí pouze namíchat sklenici alkoholu, sklenici octa, sklenici vody a čajovou lžičku mycího prostředku. Touto směsí poté podle potřeby vyčistěte své dřevěné podlahy, opět však dávejte velmi dobrý pozor, aby byl použitý mop nebo hadřík dobře vymačkaný a zbaven veškeré přebytečné vody.

Fotografie: Unsplash

Terakota a dlaždice

Méně náchylnými podlahami jsou ty z dláždit nebo terakoty. Ty proto můžete čistit téměř jakýmkoliv přípravkem i libovolným mopem. Při jejich znečištění se však místo klasických čistících prostředků doporučuje sáhnout po přírodní síle, v podobě octu nebo líhu. Použití těchto látek je poté velmi jednoduché a stačí dodržet následovný postup.

Pro běžné znečištění stačí použít pouze jednu sklenici horké vody smíchanou s půl sklenicí octu. Při větším znečistění můžete s horkou vodou smíchat dvě lžíce denaturovaného líhu nebo dvě lžíce amoniaku. Ty si už se všemi nečistotami nebo bakteriemi hravě poradí. Pro leštění poté stačí do vody přidat zhruba 5 lžic klasického leštidla určeného pro automatické myčky nádobí.

Fotografie: Freepik

PVC a vinylové podlahy

Čištění tohoto druhu podlahy je velmi jednoduché a zpravidla na něm nezůstává ani tolik skvrn a nečistot jako na jiných typech podlah. Pro jejich čistění tedy můžete použít mimo klasických prostředků například vodu z uvařených brambor, která obsahuje řadu prospěšných i čistících látek, nebo opět sáhnout po naředěné směsi vody a octu.

Fotografie: Depositphotos

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]