K dlouhým letním večerům neodmyslitelně patří grilování. Ideálním lehkým masem pro letní večeři je bezpochyby kuře. Podíváme se na to, jak ho připravit.
Mistrem grilu může být každý z nás. Dokonale a chutně připravené kuřecí maso totiž potěší nejen nás samotné, ale dokážeme jím ohromit i naši návštěvu. Není však nic horšího, než když si s grilováním masa dáme práci a výsledek není takový, jaký bychom očekávali. Nejčastějším problémem, který musíme během grilování řešit, je připečení kusu kuřete na rošt grilu. Naštěstí existuje jednoduchý trik, díky kterému se tímto problémem již nebudeme muset nikdy trápit.
Nejdůležitějším faktorem při grilování kuřete je čas
Nejjednodušším trikem, kterým zaručeně zabráníme připálení kuřete na povrch grilu, je použití oleje. Celé kuře se doporučuje před umístěním na gril pomazat olivovým olejem. Ve finálním výsledku budeme překvapeni nejen praktickým využitím této metody, ale i tím, jak olej dokáže ovlivnit výslednou chuť připravovaného pokrmu. Olej na maso nanášíme těsně před umístěním na gril a ideálním pomocníkem nám k tomu je speciální grilovací štětec, díky nemuž bude vrstva tenká a rovnoměrná.
Důležitými faktory jsou ale i teplota a čas, po který kuře grilujeme. Teplota grilu by se v ideálním případě měla pohybovat v rozmezí od 218 do 232 stupňů Celsia. Pokud totiž teplota tuto hranici přesáhne, kuře má tendenci se připékat, a tím i zůstávat na povrchu grilu. Ideální čas na grilování je 5 minut z každé strany. Pokud se i poté bude kuře stále lepit na povrch grilu, necháme ho tam ještě dalších 30 sekund. Maso na gril vždy umisťujeme nejprve tou stranou, na které je kůže.
Důvodem připékání může být i nečistota
Často je důvodem připálení kuřete na gril také skutečnost, že se na něm vyskytují zbytky jídla z minulého grilování. Je to způsobeno hlavně tím, že čištění grilu je aktivita, do které se nikomu moc nechce. Je ale zapotřebí ho vyčistit po každém použití, jinak totiž na jeho povrchu dochází k hromadění nejen připálených zbytků potravin, ale také nebezpečných bakterií. Ty mohou následně negativně ovlivnit nejen chuť připravovaného masa, ale i náš zdravotní stav.
Po každém grilování je zapotřebí nechat gril mírně vychladnout. Čištění ale provádíme v době, kdy je ještě na omak teplý, protože i díky tomu půjdou olej a nečistoty snadněji dolů. K čištění nám stačí obyčejná utěrka a mýdlová voda. Předtím, než rošt znovu umístíme na gril, je zapotřebí ho nechat dostatečně oschnout, jinak by snadněji podléhal rzi. Před umístěním masa na gril si dopřejte čas na jeho rozžhavení. Ideální je, pokud po umístění masa na něj vidíme páru, která se zvedá od povrchu našeho grilu.
Zdroj: Theonlinegrill