Ušetřete si doma místo pro rostliny, které skutečně potřebují zahájit své pěstování vevnitř. Tato semínka si budou vést mnohem lépe, když je začnete pěstovat rovnou venku.
Zahájení pěstování rostlin vevnitř může pěstitelům o mnoho urychlit vegetační období. Vyplatí se takto pěstovat například rajčata, jelikož pokud jsou zasazena rovnou venku, nemusí do konce sezóny stihnout vyprodukovat krásné a šťavnaté plody, na rozdíl od druhého případu. Existují ovšem výjimky, jako je těchto 11 rostlin, které byste měli vysévat přímo do zahrady.
Mrkve si domů neberte
Se setím mrkví do vnitřních prostor se obtěžovat vůbec nemusíte. Mají dlouhé kořeny a vyloženě nesnášejí jakékoliv přesazování, tudíž jim bude nejlépe, když je dáte ven a necháte je tam. V opačném případě byste při přemístění riskovali, že se vám z nich stanou postižené kusy.
Řepu nechejte raději venku
Řepa sice snese přenos lépe než mrkev, přesto se vám vyplatí si místo uvnitř ušetřit pro jiné rostliny, které to potřebují mnohem více než ona. Zvláště pokud jste začínajícím zahradníkem, v takovém případě by vám i tak mohlo její přesazení dělat problémy.
Cuketu saďte jedině ven
Cuketa patří mezi ty speciální kousky zeleniny, které rostou velice rychle a produkují hodně plodů za velmi krátkou dobu. Zároveň je její přenos trochu náročnější, což je asi dostačující důvod, proč byste ji měli sadit rovnou ven. Při přenosu by navíc mohlo dojít k tomu, že by začala být náchylná na choroby a škůdce.
Ostálka vám krásně ozdobí zahradu
Tyto rostliny jsou nejen nádherné, ale také krásně kvetou, a vaší zahradě tak dodají nový život a pestré barvy. Jsou velmi snadné na pěstování venku ze semen a pokvetou vám po celé léto až do podzimu, proto si opět nemusíte dělat hlavu s tím, že byste je museli sadit už vevnitř.
Ředkvičky dovnitř nepatří
Sice si je tam dát můžete, ale opět by to bylo naprosto zbytečné. Rostou totiž tak rychle, že je pro ně lepší je dát na jedno místo a nechat je tam. Jejich přemístěním byste mohli narušit kořeny a prodloužit proces jejich růstu, takže byste si akorát uškodili.
Tuřín si vysaďte venku
Nemělo by být vůbec překvapující, že se tato zelenina vyskytuje na dnešním seznamu rostlin, které nikdy nesázejte dovnitř. Tato zelenina obzvláště nemá ráda přemísťování a jejím přesunem byste akorát narušili kořeny, vystresovali ji a zpomalili růst. Za to vám to přeci nestojí.
Kopr se dovnitř dvakrát nehodí
Kopr je vlastně takovým bratrancem mrkve, když to popíšeme hodně laicky. Stejně jako ona má takové kořeny, které jsou až příliš dlouhé, a přemisťování jim vůbec neprospěje. Ve většině případů byste ho nejspíše akorát zabili, proto je lepší se těmto pokusům úplně vyhnout a zasadit ho rovnou venku.
Klejicha hlíznatá se více hodí ven
Opět jedna z dalších okrasných rostlin, která má kořen až příliš dlouhý na to, aby se dobře přesazovala. Pro dobro její a vašich nervů tuto víceletou rostlinu raději vysaďte přímo na zahradu, na nějaké prosluněné místo. Nejlépe se vám bude vysazovat na podzim.
Hrášek a fazole jedině venku
Hrášku se bude opravdu dobře dařit, pokud ho vysejete rovnou ven. Fazole nemají rády změnu místa, stejně jako většina rostlin z tohoto seznamu, tudíž uděláte nejlépe, pokud obě tyto rostliny necháte žít spokojeným venkovním životem.
Vlčí mák doma místo nenajde
Tuto rostlinu zařadíme do rodiny k mrkvi a kopru, jelikož má také velice dlouhé kořeny. Jeho výsadba je, stejně jako u dvou výše zmíněných, nejvíce ideální právě venku. Pokud byste ho chtěli přesadit z jedné strany zahrady na druhou, věřte, že byste museli kopat hodně dlouho a hluboko, abyste jeho kořen nepřerušili.
Lichořeřišnice vám bude zdobit zahradu
Pokud jste začátečník, daleko větší štěstí budete mít, když budete tyto barevné letničky sázet rovnou ven, jelikož jsou velice citlivé na změny prostředí. Zato jim ovšem nevadí žít v chudších půdách, tudíž s nimi můžete zaplnit prostor, kam byste náročné jedince zasadit nemohli.
Zdroj: GardeningKnowHow