Bez bazénu si letní dny už neodvedeme představit. Postarat se o to, aby měla voda příjemnou teplotu, není nic těžkého a nemusí vás to stát velké peníze.
Ponoření do bazénu v letních měsících je osvěžující a příjemnou záležitostí, pokud se v něm netřepete zimou a rychle se nebalíte do ručníku, abyste se zahřáli. Teplota v bazénu by měla být dostatečná na to, aby byla příjemná pro většinu dětí a dospělých, ale ne příliš teplá pro podporu růstu řas a bakterií. Elektrické ohřívače bazénů jsou jedním z nejběžnějších způsobů ohřevu vody, ale stojí nemalé peníze. S trochou kreativity vodu vašeho bazénu zahřejete i bez větších investic.
Solární systém pomůže
Voda v bazénu ztrácí teplo odpařováním. Jak slunce vodu v bazénu ohřívá, teplá voda stoupá nahoru, kde se odpařuje. Sluneční kryt vytvoří bariéru, která brání ohřáté vodě unikat z bazénu. Solární kryty mají malé vzduchové kapsy, které svým vzhledem připomínají bublinkové fólie, ty zachycují teplo a přenášejí ho do vody. Blokováním odpařování a přenosem tepla může solární kryt zvýšit teplotu vody až o 12 stupňů.
Solární prstence fungují podobně jako solární kryt, ale jejich použití je snazší. Když je v bazénu seskupeno několik těchto prstenců, fungují jako sluneční kryt. Lze je snadněji umístit a odstranit než kryt plné velikosti, ale při ohřevu vody nejsou až tak účinné. Solární kryty udržují nejen teplotu vody v bazénu, ale zároveň fungují jako ochrana před zanesením bazénu nečistotou. Jako levnější variantu je možné použít i velké černé pytle na odpad.
Použití solárních rohoží je také možnost, jak vodu v bazénu efektivně ohřívat. Solární rohož se skládá z ploché černé vinylové podložky s řadou trubek, které zadržují vodu. Pokládají se na střechu nebo jiný povrch, kde mohou absorbovat teplo ze slunce. Čerpadlo čerpá vodu z bazénu, ohřívá ji a poté recirkuluje zpátky do bazénu.
Další kreativní způsoby
Dostupné na trhu je i neviditelné krytí bazénu ve formě tekutého prostředku. Tato tekutá plachta je rychlou, estetickou a snadnou volbou, jak v bazénu udržet teplo, aniž by vás to stálo mnoho námahy. Není toxická, takže se nemusíte bát o své zdraví. Jde o transparentní tekutinu, která vytvoří na povrchu neviditelnou vrstvu, a šetří tak energii pro váš bazén.
Zvážit můžete také stavbu nebo nákup ochranného skla. Vítr vanoucí přes hladinu totiž může urychlit proces odpařování, což způsobí, že voda v bazénu ztrácí rychleji teplo. Můžete tomu zabránit pomocí výstavby ochranného panelu podél bazénu, v němž vám pak bude o poznání tepleji. Pokud se rozhodnete pro úplné zakrytí bazénu, na trhu si vyberete z obrovského množství zastřešení. Je to sice nákladnější, zato můžete bazén využívat podstatně déle během celého roku.
Zdroj: BobVila