Máte problémy s vánočním kaktusem a každý rok musíte kupovat nový? Někdy stačí poznat květinu trochu lépe, zjistit, jaké jsou její potřeby, a ona se vám odvděčí novými poupaty.
Vánoční kaktus je v tomto období jistě ozdobou spousty domácností. Není jako vánoční hvězda, která za nějaký čas odkvete a my ji můžeme vyhodit do koše. Vánoční kaktus si můžete pořídit jednou a pečovat o něj celý rok, aby vám na svátky opět rozkvetl. Pokud se obáváte, že vám nepřežije do příštích Vánoc, protože nemáte zkušenosti s jeho pěstováním, zkuste se řídit následujícími kroky, které by vám mohly zajistit úspěch.
Na umístění záleží
Stejně jako u jiných rostlin i u vánočního kaktusu musíte dbát na to, na jakém místě a při jaké teplotě vzduchu ho pěstujete. Nemá rád přímé slunce ani příliš mnoho světla, tudíž je dobré ho uchovávat spíše někde, kde je polostín po většinu dne. Máte-li některé z oken na sever, je to ideální místo, kam vánoční kaktus položit.
Pokud u vás doma nenajdete severní okno, můžete vánoční kaktus umístit na východ. Problém se slunečním světlem můžete řešit tak, že necháte stažené žaluzie. Stačí jen do poloviny okna, aby alespoň trochu bránily přímému slunci zářit na kaktus.
V období léta můžete vánočnímu kaktusu dopřát i pobyt na zahradě. Ovšem ne na přímém slunci. Takové letnění v teplých dnech od května do srpna dodá rostlině dostatek čerstvého vzduchu. Pokud nemáte zahradu, můžete kaktus umístit mezi okna. Výsledkem bude, že kaktus bude od října do ledna lépe nasazovat poupata.
Příliš mnoho tepla brání kvetení
Pokud váš vánoční kaktus nechce kvést, na vině bývá zpravidla špatná teplota v místnosti, v níž je umístěn. U většiny rostlin jsou příčinou škůdci a choroby, ale u vánočního kaktusu se tyto problémy vyskytují skutečně jen zřídka. Vánoční kaktus je velice náročný na teplotní podmínky. Růst může i při vyšší teplotě, ale nepokvete vám. V takovém případě je vhodné udržovat teplotu v pokoji mezi 12 až 15 stupni.
Pozor na časté zalévání
Vzhledem k tomu, že kořeny vánočního kaktusu jsou náchylné na přelití, dejte si pozor na časté zalévání. Jakmile rostlina začne kvést, dopřejte jí vodu jednou týdně. Je důležité najít rovnováhu mezi suchou a mokrou zeminou. Stále by měla být lehce vlhká, aby kořeny dostatečně rostly.
Problém s odpadáváním květů
Občas se může stát, že se začnete radovat z nových poupat, ale vzápětí přijde zklamání, protože začnou odpadávat. To je známka toho, že je v pokoji příliš suchý vzduch. Někdy stačí, když začnete vánoční kaktus pravidelně rosit, popřípadě zajistěte, aby byl v místnosti neustále vlhký vzduch, například s pomocí zvlhčovače vzduchu. Až rostlina odkvete, výrazně omezte zalévání. S přísunem vody zase začněte, až se objeví nová poupata. Vždy používejte jen odstátou vodu, i na rosení.
Zdroj: GardeningKnowHow