Na pravidelnou údržbu pračky bychom nikdy neměli zapomínat. Chceme-li, aby nám dlouho vydržela a zároveň zanechávala naše prádlo zářivě čisté, důkladná péče by měla být pravidlem.
Pravidelná údržba pračky nejen podporuje čistotu prádla, ale také prodlužuje životnost spotřebiče, což znamená i jistou úsporu finančních prostředků. Zanesená pračka totiž nejen prádlo dále špiní, ale vede i k nadměrné spotřebě elektrické energie. Proto je důležité spotřebič pravidelně kontrolovat, čistit a udržovat, aby nečistoty a vodní kámen neměly šanci.
Jedlá soda a bílý ocet
Jedlá soda je obecně velice oblíbená v péči o domácnost i prádlo. Snadno povrch čistí, dezinfikuje, odmašťuje a zanechává zářivě lesklý. Tato surovina je také velice účinná v boji proti vodnímu kameni a bakteriím. Vaše prádlo dezinfikuje a přirozeně vybělí.
Chcete-li tedy spotřebič důkladně vyčistit, stačí do bubnu vložit hrst jedlé sody a spustit krátký cyklus na 90 stupňů. Pokud máte pocit, že je pračka skutečně silně zanešená, nebo je voda v místě vašeho bydliště velmi tvrdá, můžete do bubnu přidat ještě 1 litr bílého octa a 5 polévkových lžic jedlé sody. Bílý ocet je přírodní čistič dobře známý pro své odmašťovací schopnosti a efektivní odstraňování vodního kamene.
Sůl pro uvolnění ucpané pračky
Jedlá soda a bílý ocet nejsou jedinými přírodními prostředky, jak udržovat svou pračku v dobrém stavu. Pokud se vám spotřebič ucpal a potřebujete ho uvolnit, smíchejte studenou vodu s bílým octem a hrstí soli a spusťte pračku naprázdno. Tento trik odstraňuje nečistoty i nepříjemné pachy a uvolňuje zanešený filtr.
Kyselina citrónová pro boj s vodním kamenem
Kyselina citrónová je biologicky odbouratelný přírodní produkt vhodný pro rozpouštění usazenin vodního kamene v pračce. Za tímto účelem přidejte přímo do bubnu spotřebiče 8 polévkových lžic kyseliny citrónové a zapněte ji na 90 stupňů. Jakmile se cyklus dokončí, vnitřek pračky vytřete suchým hadříkem z mikrovlákna. Nerezový povrch zůstane zářivě čistý a bez zápachu.
K dezinfekci je nejlepší vroucí voda
Neměli bychom zapomínat ani na zásobník na prací prostředky jako aviváž a prací prášek. Hromadí se v něm spousta choroboplodných zárodků a mikrobů, které způsobují nepříjemný zápach. Někdy stačí i ten nejobyčejnější prostředek, jenž můžete použít – čistá voda. Nalijte 5 litrů vroucí vody přímo do zásobníku a zapněte pračku naprázdno.
Zdroj: Realhomes