I když se může zdát, že vaše orchidej uvadla, kořeny uhnily a zežloutlé listy opadaly, s jejím vyhozením rozhodně nespěchejte. Následující kroky ji pomohou opět oživit.
Revitalizace orchideje s poškozenými kořeny rozhodně není snadný úkol, je to však proveditelné. Pomůže vám v tom totiž jednoduchý nástroj, konkrétně kurkuma. Toto koření má antibakteriální i antiseptické účinky. Kromě toho obsahuje další užitečné látky, které hlavně u orchidejí podpoří celkový růst a aktivní vývoj. Začněte přípravou roztoku, kdy 1 lžičku kurkumy rozpustíte v 0,5 litru vroucí vody a vše necháte kompletně vychladnout.
Ozdravný pobyt s kurkumou
Dále odstraňte starý sadební materiál a nemocné květině odřízněte všechny poškozené kořeny. Dále odřízněte stonek. Květ namočte na 30 minut do připraveného nálevu. Takto ošetřete všechny její květy a poté ji umístěte do květináče s rašeliníkem. Po celém zákroku ji 3 týdny nezalévejte. Za tu dobu se květina vzpamatuje a začnou jí rašit nové listy a zdravé kořeny. Jako další péči používejte vodu s kurkumou jednou za 2 týdny na zálivku.
Orchidej nemocná a odpočívající
Pěstitelé se mnohdy mylně domnívají, že jejich orchideje strádají, pokud si delší dobu nevšimnou žádných květů. Toto zdání může ovšem snadno klamat, květina si totiž někdy potřebuje jen odpočinout a nabrat síly. Pořádně ji tedy prohlédněte a hledejte konkrétní příznaky. V případě žloutnutí odkvetlého stonku je všechno v pořádku. Takový jen do jedné třetiny zastřihněte. Některé z nich uschnou kompletně, ale to také nesignalizuje problém.
Skutečně nemocná orchidej má jasně uvadlé listy, silnější zalévání to ale nespraví. Problémy znamenají také hnědé, žluté nebo černé skvrny. Listy žluté od středu ukazují na silné poškození kořenů květiny a někdy je taková rostlina již ztracená. Stále se ji však můžete pokusit zachránit.
Podrobná kontrola kořenového systému
V první řadě orchidej velmi opatrně vyjměte z květináče. Odstraňte i zbytky substrátu z kořenů, nic však nedělejte násilím, protože poškodíte propletence jemných kořínků. Jakmile jsou holé, dají se odstranit nemocné kousky. Každý zdravý je čistě zelený, maximálně zešedne. Cokoli žlutého nebo hnědého musí ihned pryč, klidně i celý kořen.
V případě pochybností ho trochu nařízněte – zelené jádro je ještě v pořádku. Hnědý vnitřek je znakem odumírání, nůž nebo nůžky v první řadě dezinfikujte. V opačném případě můžete na už tak nemocnou orchidej přenést ještě infekci odjinud.
Další možné choroby
Ještě jednou celou rostlinu prohlédněte i prohmatejte. Narazíte-li na měkké či houbovité části, pryč s nimi. Jde o možné zdroje patogenů, které se šíří do zbytku rostliny. Na kořeny pak použijte 3% peroxid vodíku, zničí zárodky i drobný hmyz. Pozor – jen postříkat, nikoli namáčet.
Orchidej v novém domově
Ošetřenou a zkontrolovanou květinu opatrně vložte do nového květináče, průhledného s otvory na stěnách i dně. Těmi se ke kořenům dostane jak vzduch, tak i světlo, neprůhledné orchidejím obecně škodí. V obchodě jsou sice běžné, nicméně tato rostlina původně roste jako epifyt na stromech. Jestliže byla v květináči orchidej už dříve, vyčistěte ho také peroxidem a pečlivě ho vysušte. Opět je to prevence možného přenosu dalších patogenů.
Zdroj: OrchidFriends