Přesazování orchidejí: Získejte ze staré rostliny 2 omlazené, které se vám brzy odmění novými květy

Fotografie: Depositphotos

Přerostlá orchidej, kterou jste roky nepřesadili, začne pomalu strádat a může i uhynout. Přesaďte ji správným způsobem a opět vám vykvete.

Orchideje jsou nádherné rostliny, které jsou ozdobou každého parapetu. Vyžadují však trochu více pravidelné péče. Mnoho z nás nechává orchidej velmi dlouho růst v jednom květináči bez přesazování. Ve spodní části stonku se pak začnou vytvářet stále nové vzdušné kořeny, které rostlinu oslabují. Ta pak často přestává kvést. Taková orchidej volá po přesazení. Podívejte se, jak ji bezpečně rozdělit na dvě samostatné rostliny a zasadit pak každou zvlášť do nového květináče.

Rozdělení rostliny na dvě části

Tento postup využijte u několik let nepřesazovaných orchidejí. Ty už mají zpravidla více pater listů a mnoho volných kořenů, které přesahují z květináče. Rostlinu rozdělíme tak, že odřízneme horní část s listy od spodní části s kořeny. Musíme pečlivě zvolit vhodné místo, tak aby na horní části s listy zůstalo co nejvíce vzdušných kořenů. Ty pak budou tuto orchidej zásobovat živinami v novém květináči.

Fotografie: Freepik

Kořeny takto přerostlých orchidejí jsou různě propletené, proto budete muset některé i odstřihnout, abyste orchidej rozdělili. Tyto čerstvé rány na kořenech ošetřete peroxidem vodíku nebo jinou desinfekcí. Nyní máme dvě rostliny, jednu s listy a vzdušnými kořeny a druhou v původním květináči, které jsme ponechali jen kratičký stonek.

Zasazení nové rostliny

Než orchidej zasadíme do nové půdy, ponoříme kořeny do mísy s vodou asi na 30 minut. Voda by měla mít asi 30 °C. Při namáčení postupujte opatrně, vzdušné kořeny jsou křehké a lehce se zlámou. Zvolte tedy dostatečně velkou nádobu, aby se do ní pohodlně vešla. Připravte si nový květináč. Kořeny po nasáknutí budou poddajnější a půjdou do květináče dobře urovnat. Po vložení rostlinu zasypte keramzitem. Obvyklou zálivku zahajte až budou nasáklé kořeny opět suché (několik dní).

Orchidej ve starém květináči můžete nechat tak jak je. Pouze ji přestaňte na nějaký čas zalévat a dejte ji na velmi teplé místo 25-30 °C. Pokud jste postupovaly správně bude přesazená orchidej pokračovat ve svém růstu. Původní orchidej brzy také oživne a z krátkého pahýlu nasadí opět na nové listy. Podrobný postup přesazování orchidejí najdete níže ve videu.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]