Ceny elektřiny v dnešní době nejsou zrovna příznivé a mnoho lidí se právě kvůli tomu sotva vejde do měsíčního rozpočtu. Existuje ale pár možností, jak ušetřit.
Z rostoucích cen elektřiny se může zatočit hlava nejednomu člověku. V blízké budoucnosti pravděpodobně nikdo neočekává pokles cen energetických komodit, proto se vyplatí ověřit si své každodenní návyky. Některé činnosti provádíme mechanicky a ani si neuvědomujeme, že naše zvyklosti mají přímý vliv na větší spotřebu elektřiny v našich domácnostech. Proto byste si měli ověřit, v jakých místnostech vašeho domu se nejvíce čerpá elektřina.
Pokud dané spotřebiče nepoužíváte, vypněte je
Kabely od nabíječky telefonu visící ze zásuvek, přestože k nim nejsou připojena žádná zařízení, jsou v bytech běžným jevem. Bohužel ponechání nabíječky v zásuvce je jednoduchý způsob, jak zařídit, aby vám z účtu za elektřinu běhal mráz po zádech. Pokud chcete snížit náklady, vypněte elektronická zařízení, když je zrovna nepoužíváte. Zkontrolujte jejich stav při odchodu z domu a při ulehání do postele. Určitě nepotřebujete ani notebook zapojený v zásuvce, když ho zrovna nepoužíváte.
To samé platí také u spotřebičů v kuchyni. Zapojené mixéry, šlehače, elektronický sporák nebo kávovar berou peněz více, než si myslíte. Proto je důležité dbát na to, abyste po každém použití spotřebič vyjmuli ze zásuvky a nenechávali ho takto napojený. Nejenže to bere velké množství energie, ale také to nemusí být bezpečné v případě jakékoliv možné nehody.
Věnujte dostatečnou pozornost světlu
Nezapínejte všechna světla, pokud to není nutné, a snažte se využívat přirozené světlo, které je navíc pro tělo mnohem zdravější. Mezi užitečné triky pro osvětlení interiéru patří vymalování stěn v jasných barvách a instalace zrcadel. Nenechávejte ani rozsvícené světlo v místnostech, kde nejste. Přesvědčte se, že jsou světla zhasnutá vždy, když opouštíte například sklep, půdu nebo spíž. Většina lidí tam nechodí příliš často, takže neustále rozsvícené žárovky by jen generovaly zbytečné náklady.
Pokud opouštíte místnost jen na chvíli, světlo můžete nechat svítit. Jeho restart v krátké době vyžaduje více energie, takže je prostě nerentabilní. Vyplatí se určitě investovat i do LED osvětlení – jeho pořízení je sice dražší než obyčejná žárovka, ale z dlouhodobého hlediska jde o mnohem levnější alternativu, co se provozu týče. Nebudete tak platit vysoké částky, i když ho necháte omylem rozsvícené na delší dobu, než je nutné.
Malé změny doma, velké změny ve financích
Je na čase podívat se na drobnosti, které mají na rozdíl od zdání značný vliv na přebytečnou spotřebu elektřiny v domácnostech. Prvním příkladem je pračka. Vždy se snažte plně naplnit buben pračky. Vhodit do zařízení jen pár oděvů najednou je plýtvání energií potřebnou k provozu zařízení a ohřevu vody. Pečlivě si přečtěte štítky na oblečení. V mnoha případech je použití teplot vyšších než 40 °C nejen zbytečné, ale může také vést k rychlejší destrukci materiálů.
Ujistěte se, že doba otevření dveří od ledničky je co nejkratší. V době, kdy připravujete pokrm, je nenechávejte otevřené. Její vnitřek se pak zahřívá, takže zařízení spotřebuje více elektřiny na návrat na základní teplotu. A během pečení neotvírejte dvířka trouby příliš často. To také vede k teplotním výkyvům. Nejenže se vám tak pokrm může pokazit, ale navíc budete platit o dost více. Zvažte vypnutí trouby 5–10 minut před dokončením pečení. Akumulované teplo úspěšně stačí k dokončení cyklu.
Zdroj: Porady Interia