Falešný med stále koluje mezi prodejci. Naučit se ho rozpoznat je však extrémně jednoduché

Fotografie: Depositphotos

Všichni vědí, jak se med vyrábí a odkud pochází, avšak můžeme narazit i na náhražky, které se skutečnému medu jen podobají. Poradíme vám, jak zjistit, jestli je med skutečný.

V poslední době se na pultech objevuje stále více druhů a značek falešných medů. Falešným medem se myslí takový med, kde výrobce snižuje náklady přidáním cukru a sirupu, a výsledný produkt je tak ve finále nezdravý a může způsobit i jisté zdravotní obtíže. Takový med nelze rozlišit hned na první pohled ze sklenice, je proto lepší použít jinou metodu, díky které původ medu zjistíte téměř okamžitě. Stačí, když si trochu medu dáte na ruku a chvíli počkáte.

Jak zjistit, jestli je med falešnou náhražkou

Pro začátek je nejideálnější si k medu přičichnout. Přírodní produkt, zvláště pokud byla sklenice otevřená, má opravdu slabé aroma, ale při zamíchání aroma trochu zesílí. Avšak padělek bude vonět jako bonbón nebo sladký sirup, protože je to vlastně sirup, který se do medového padělku přidává. Přírodní med bude vždy průhledný, dokud se nezkrystalizuje. Zakalená konzistence se sedimentem jasně ukazuje na nečistoty, jež se ve falešném medu mohou vyskytovat.

Med by měl mít také homogenní strukturu, což znamená, že ve sklenici nebude krystalizovat pouze na jednom místě. Abyste zjistili, jestli je med opravdu skutečný, využijte tuto jednoduchou metodu. Na kůži je třeba nanést kapku medu a jemně ji rozetřít. Pravý med se vsakuje téměř ihned jako krém a pokožku zjemní. Naopak padělek jednoduše zanechá lepkavou skvrnu, a to znamená vysoký obsah cukru v produktu.

Jak vzniká med?

Základem produkce medu je nektar, který rostliny produkují ve speciálních žlázách, jimž se říká nektarium. Zdrojem suroviny pro med jsou medonosné rostliny, jako je například chrpa, majoránka, pampeliška nebo řepka. Květy těchto rostlin mají rozmanité barvy a vůně, a pro svůj atraktivní vzhled a vůni lákají spoustu hmyzu včetně včel. Medonosná rostlina má dlouhou dobu květu. Poskytuje včelám živiny pro výrobu medu.

Fotografie: Pixabay

Včely sbírají nektar a nosí ho do úlu. Je to malinká porce, protože jedna včela přináší 40–50 mg nektaru najednou, ale je to také velmi mnoho, vzhledem k tomu, že sama váží asi 110 mg. Po návratu do úlu sběrač předá úlovým včelám surovinu, kterou vloží do buněk plástu. Během 4–5 dnů včely opakovaně přenášejí med z jedné plástové buňky do druhé a když dosáhne požadovaného obsahu vody, je pevně uzavřen voskem, jenž ho chrání i mnoho měsíců.

Zdroj: SteakLovers

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]