Pastovaný, či plástečkový med? Všechny druhy medu je třeba umět podomácku rozpoznat od falešných náhražek

Fotografie: AnnKas / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Není med jako med. Liší se v obsahu, struktuře i původu. Věnujte chvilku času jeho výběru a budete mít jistotu, že si domů odnášíte sklenici pravého medu. 

Med je vynikajícím sladidlem a má v přiměřené míře pozitivní účinky na lidský organismus. Aby vám sklenička medu více prospívala, než škodila, je potřeba vybírat kvalitní a pravý med místo levných zředěných náhražek. Kvalita medu naštěstí bývá kontrolována Státní veterinární správou a Státní zemědělskou potravinářskou inspekcí. Zaměřují se především na pravost medu a obsah nevhodných látek a pesticidů. Naučte se rozlišovat pravý med.

Jaký je rozdíl mezi pravým a falešným medem

Pokud nejste skuteční profesionálové, na první pohled nejspíše kvalitu medu nepoznáte. Pokud ale ochutnáte jednu lžičku, ihned poznáte rozdíl. Čistý pravý med by vám měl způsobit mírné pálení v krku. Neměl by se snadno oddělovat od vrstev, nepění a po čase začíná krystalizovat. Naproti tomu falešný med má drsnou strukturu, ani po čase nekrystalizuje, je ředěn sirupy nebo melasou a na jeho povrchu se tvoří pěna. Takové medy bývají často dováženy mimo EU.

Naučte se poznávat kvalitní domácí med

Pravý domácí med vysoké kvality není levnou záležitostí. Jeho samotná výroba bývá často finančně nákladná a stojí spoustu času a úsilí. Na první pohled by med neměl být příliš tmavý. Tmavé zbarvení medu poukazuje na dodatečné obarvování karamelem. Pravý med má sladkou a opravdu výraznou chuť. Při jeho ochutnání byste měli cítit lehké škrábání v krku.

med ve sklenicích
Fotografie: Pixabay

Ověřte si doma kvalitu medu

Jednoduchý trik, který můžete k ověření kvality medu použít, je test pomocí vody. Do sklenice nalijte čistou vodu a vhoďte do ní lžíci medu. Spadne-li med na dno vcelku, jedná se o pravý med. Můžete také med smíchat s malým množstvím vody a přidat 2–3 kapky octa. Jestliže se na povrchu objeví pěna, znamená to, že máte nekvalitní med.

Vyzkoušet můžete i papírový ubrousek, který nedokáže pravý med absorbovat. Ten zůstane na povrchu a do vláken ubrousku nijak neprosákne. Pokud vatový tamponek obalíte falešným medem a zapálíte, med hlasitě zasyčí a oheň okamžitě zhasne. Naopak tampon namočený v pravém medu bude pomaleji zhasínat bez syčení.

Zdroj: Athensmagazine

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]