Existuje mnoho lidí, kteří, když musí použít veřejnou toaletu, dbají na to, aby pokryli záchodové prkénko vrstvou toaletního papíru, a to především kvůli bacilům.
Bacily, nemoci a špína se šíří všude. Ať už jdete po ulici nebo se posadíte na lavičku v obchodním centru, všude je nějaké to riziko. Pro mnohé jsou ale největším rizikem veřejné toalety, a to kdekoliv. Ať už je řeč o toaletách na letištích, v obchodech nebo v restauracích. Spousta lidí to řeší tak, že si mísu obloží toaletním papírem ve víře, že omezí riziko styku s bakteriemi. Málokdo však ale už ví, že skutečnost je úplně jiná.
Bakterie na toaletě
Používání veřejné toalety, i té nejčistší, je pro spoustu lidí stresující. Kromě nečistot viditelných pouhým okem se bojí kontaktu s mikroorganismy, jež mohou způsobit i závažná onemocnění. Používání veřejných toalet je ale i vizitkou lidí, kteří na nich nechávají špínu, a o tom svědčí i názory majitelů těchto zařízení. I toaleta, jež na první pohled vypadá čistě, může obsahovat všemožné bakterie, viry nebo parazity.
Na toaletách se může vyskytnout například dosti známý streptokok. Ten způsobuje řadu onemocnění, jako je angína, zápal plic, záněty kůže a další. Další bakterií jsou stafylokoky, které jsou zodpovědné za záněty, sepsi nebo flegmonu. Méně známou bakterií je escherichia coli, jejíž infekce může vést k problémům s trávicím systémem, zánětům urogenitálního systému, žlučníku nebo ledvin, a dokonce k srdečním onemocnění.
Proč neobkládat mísu toaletním papírem
Drsný povrch toaletního papíru již napovídá, že v kombinaci s jeho savostí je ideální pro výskyt kolonií bakterií. Při každém spláchnutí se přitom do atmosféry uvolňují různé bakterie a nečistoty. A toaletní papír vedle záchodové mísy je jedním z míst, které přijímají tyto mikrobiální „spreje“, což má za následek toaletní papír, jenž je ve skutečnosti špinavější než mísa toalety. Mísy jsou totiž speciálně navrženy tak, aby odpuzovaly bakterie, zatímco toaletní papír nikoliv.
Jak se tedy jinak bránit před možným výskytem bakterií na toaletě? Základem je samozřejmě hygiena, kterou se myslí řádné mytí rukou. A to nejen vodou, ale i dávkou mýdla. Nejlepší je se také nedotýkat záchodového prkénka ani jiných částí toalety. Po spláchnutí vody byste měli toaletu co nejdříve opustit, protože tehdy se uvolňuje nejvíce mikrobů. Na vypouštěcím tlačítku může být také mnoho bakterií, takže pokud máte opravdu obavy, před dotykem si obalte prst kapesníčkem.
Zdroj: Insider