Pravidelné mytí spotřebičů může být pěkná otrava. Pokud ale sporák dlouho zanedbáváte, špína se usadí a nejde tak snadno odstranit. Pomoci vám může tato směs.
Každý si umí představit lepší využití volného času, než že tyto vzácné okamžiky bude trávit náročným a zdlouhavým úklidem. Tuto činnost si však můžete zpříjemnit třeba tím, že si k ní pustíte hezkou hudbu, zajímavý rozhovor nebo audioknihu. To vás může alespoň trochu od nepříjemných úklidových aktivit rozptýlit. Aby vám šel úklid pěkně od ruky, je dobré znát různé finty a vychytávky, jak si práci usnadnit. Tyto tipy vám pomohou urychlit a zefektivnit mytí sporáku.
Proč je dobré sporák pravidelně umývat
Přestože je doporučováno umývat sporák po každém použití, málokdo toto doporučení poctivě dodržuje. Často je mytí sporáku zdlouhavé a náročné. Naštěstí existuje velké množství metod, jak sporák účinně vyčistit. Stačí si vybrat tu, která vám bude vyhovovat nejvíc. S těmito metodami využijete jen věci, jež máte už dávno doma.
Jak na efektivní čištění sporáku
Aby byl sporák zase dokonale čistý, nemusíte kupovat speciální drahé přípravky, ani jeho mytím trávit dlouhé hodiny. Stačí dodržovat tento postup a váš sporák bude jako nový.
Nahrubo vydrhněte nečistoty
Touto metodou můžete z povrchu sporáku odstranit silnou vrstvu zaschlých nečistot. Naneste na něj tenkou vrstvu libovolného čisticího prostředku a nechte chvíli působit. Následně si vezměte houbu s tvrdou stranou nebo drátěnku a zaschlou špínu jemně vydrhněte. Tato metoda nefunguje vždy na všechny skvrny, ale často pomůže.
Čištění pomocí octa a prášku do pečiva
Nejprve na sporák nalijte trochu octu a povrch posypte práškem do pečiva nebo jedlou sodou a nechte 15 minut působit. Pokud chcete dosáhnout lepšího výsledku, namočte starý ručník do teplé vody a položte ho na takto ošetřený sporák. Rovněž nechte 15 minut působit. Nakonec by se vám mělo podařit nečistoty jednoduše dočistit mokrým hadříkem.
Čištění sporáku silikonem
K odstranění zaschlých a připálených nečistot vám může posloužit i silikonová stěrka. Krouživými pohyby můžete velké skvrny jednoduše odstranit. Nejlépe vám to půjde, pokud je předtím opět necháte nasáknout roztokem z jedné lžíce octa se čtyřmi lžícemi jedlé sody. Zbytkové šmouhy pak můžete dočistit hadříkem z mikrovlákna.
Vyrobte si vlastní čisticí prostředek
K výrobě vlastního čističe na sporák vám postačí jen amoniak a alkohol. Roztok můžete rovnou míchat do nádoby s rozprašovačem, kterou budete následně k aplikaci přípravku používat. Stačí smíchat jeden díl amoniaku s deseti díly vody a přidat trochu alkoholu. Směs protřepejte a můžete ji začít používat. Vždy ji nechte pár minut působit, než ji začnete ze sporáku stírat, aby vám šly nečistoty lépe odstranit.
Použijte obyčejný mycí prostředek
K mytí sporáku často postačí i obyčejný mycí prostředek na nádobí. Stačí tenkou vrstvu nanést na varnou desku sporáku a posypat ji jedlou sodou nebo práškem do pečiva. Následně na povrch nastříkejte trochu peroxidu vodíku a vzniklou směs na varné desce promíchejte. Mokrou houbou odstraňte nežádoucí špínu a suchým hadříkem dočistěte šmouhy.
Zdroj: Nuntium