Pěstování orchidejí není složité, některé věci však není radno podceňovat. Vyberte květinám správné místo, věnujte jim odpovídající péči a těšte se, až vás orchideje odmění bohatými květy.
Orchideje patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, a to především díky svým bohatým květům nejrůznějších barev. Tyto exotické krasavice stejně jako jiné pokojové rostliny vyžadují pravidelnou, ale trochu specifickou péči. Každý pěstitel orchidejí by měl mít na paměti několik základních pravidel, která zahrnují nejen odpovídající způsob zalévání či vhodné umístění květiny, ale i zastřihávání nemocných kořenů a stonků po odkvětu.
Teplo a světlo je základ pro kvetoucí orchideje
Orchideje potřebují k tomu, aby kvetly, odpovídající světelné a teplotní podmínky. Pokud rostlina nebude mít dostatek světla, její listy ztmavnou. Pozor však na přímé sluneční paprsky, které by mohly listy popálit. Ideální je rozptýlené světlo. Důležitá je i teplota v místnosti, kde se květina nachází. Ve dne by se měla pohybovat mezi 19 – 25 °C, v noci by neměla klesnout pod 12 °C. V případě, že bude orchideji zima, nepokvete, jen jí porostou listy.
Speciální květináč a substrát pro orchideje
Důležité je i to, v čem je orchidej umístěná – vhodný květináč a odpovídající substrát. Nejlepší volbou je průhledný květináč s vyvýšeným dnem. Tak bude mít rostlina dostatek světla a kořeny přístup ke vzduchu. Nedoporučuje se květinu ihned po koupi přesazovat do jiného květináče, ve stejném obalu vydrží orchidej i dva roky. K tomu, aby kvetla a prospívala, potřebuje také speciální substrát skládající se z kůry, kokosového vlákna a perlitu. Jako i jiné rostliny mají orchideje rády občasné přihnojení.
Zálivka orchideji na míru
Orchideje vyžadují specifickou péči zejména v zalévání. Rostliny pěstované v bytě nepotřebují mnoho vody. V případě přemokření by jim mohly uhnít kořeny. Zálivku je nejlepší provádět ráno a opakovat ji, až když substrát zcela vyschne. Voda by měla být vlažná, ideálně dešťová nebo taková, co neobsahuje chlór a není příliš tvrdá. Rostlinu zalijte hojně – dokud substrát zcela nezvlhne – a poté počkejte, až přebytečná voda vyteče. Květináč také můžete postavit do nádoby s vodou a tam ho čtvrt hodiny ponechat.
Dopřejte orchideji občasný sestřih
Dalším tajemstvím péče o orchideje je správné zastřihování stonků po odkvětu, a to zejména u mladých rostlin. Poté, co květy samy odpadnou, nechte rostlinu pár dní odpočinout a poté stonek zkraťte na dvě až tři očka. Po dvou až třech týdnech orchidej vypustí nový. Stříhání může být prospěšné i v případě kořenů. Pokud jste zpozorovali zčernalé nebo suché kořeny, odstraňte je vydezinfikovanými nůžkami a květinu přesaďte. Vdechnete jí tak nový život.
Zdroj: Kobieta Interia