Zahradnice prozradila, co může být příčinou neúspěchu pěstování orchidejí

Fotografie: Freepik

Možná také máte orchideje za náročné rostliny, které vyžadují mnoho péče a většinou se nevyplatí do nich investovat, protože vám po pár týdnech zemřou. Chyba ale nutně nemusí být na vaší straně – často je na vině nevhodné skladování při přepravě. Poradíme vám ale snadný tip, jak zjistit, zda je orchidej zdravá a silná, ještě než si ji koupíte.

Zkontrolujte kořeny

Před tím, než za rostlinku dáte své peníze, nezapomeňte pořádně prozkoumat její kořeny. Podle nich snadno poznáte, zda květina zůstane krásná a zdravá, nebo se pomalu rozpadne a odumře.

Na vině špatně vypadajících kořenů je především nevhodné skladování ve velkých halách, kde nejsou dobré podmínky. Zpočátku to na kvalitě stonků a květů nepoznáte, ale kořeny budou již po pár dnech vyschlé a evidentně poškozené.

Fotografie: Freepik

Pokud vás přivítá pohled na nahnědlé, suché nebo nahnilé kořeny, určitě rostlinku nekupujte. Ta už před sebou bohužel nemá dlouhou budoucnost a za pár týdnů se negativní stav kořenů promítne i do vrchní části rostliny.

Na nekvalitní rostlinu mohou upozornit i skvrny na listech nebo květech. V ideálním případě by listy měly být jasně zelené a květy plné a výrazně zbarvené.

Po pár týdnech se vrhněte na přesazování

Po nákupu orchideje ji nechte chvíli aklimatizovat v novém prostředí a po pár týdnech ji přesaďte. Bude se hodit větší květináč, aby květina měla kam růst. Buďte ale připraveni na to, že přesazení je pro rostlinu vždy šok a možná bude pár týdnů působit trochu nezdravě a unaveně.

Fotografie: Freepik

Pokud o ni ale budete dobře pečovat, během několika týdnů se opět vzpamatuje a bude nadále zdravě růst a kvést. Pěstování orchidejí tedy nemusí být žádná věda. Stačí jen znát pár zaručených tipů.