Bazalka je teplomilná rostlina. Často se pěstuje v květináčích. Někdy však odumře rychle a bez zjevného důvodu. Zjistěte, jak se o ni starat, aby byla zdravá a vy ji mohli trhat po většinu roku.
Bazalka je aromatická bylinka pocházející z Asie, která se používá v kuchyni jako koření a je oblíbená po celém světě. Při vaření určitě není nad čerstvé bylinky a každý by si jistě přál mít toto oblíbené koření hned po ruce. Pěstování bazalky v květináči sice není nijak náročné, ale někdy se jí zničehonic přestane dařit. Podívejte se, co bazalka potřebuje, aby se jí dobře dařilo, a vy tak měli její čerstvé lístky k dispozici po většinu roku.
Vyberte správný květináč
Výběr vhodného květináče je zásadní pro zdravý růst vaší bazalky. Potřebuje dobře propustnou půdu, proto zvolte květináč s drenážními otvory, které brání zadržování vody. Měl by mít průměr 20 až 30 cm a hloubku nejméně 15 cm, aby poskytoval dostatek místa pro růst kořenů. Bazalka má několik odrůd, z nichž každá má jinou chuť i vzhled. Mezi oblíbené patří bazalka pravá, janovská nebo ta vytrvalá. Existují bazalky s různými příchutěmi, např. skořicová nebo citronová. Určitě vyzkoušejte více odrůd a vyberte si tu, která vám bude nejvíce chutnat.
Připravte zeminu
Bazalce vyhovuje dobře propustná a úrodná půda. Kvalitní zemina pro bazalku by měla obsahovat rašelinu, vermikulit nebo perlit. V zahradnictvích a hobby marketech bez problémů seženete substráty určené přímo pro pěstování bylinek, a pokud nejste zkušení v míchání substrátu, určitě se vyplatí investovat již do toho hotového. Do směsi pak můžete přidat i pomalu se uvolňující organické hnojivo, které zajistí rostlině nezbytné živiny pro zdravý růst.
Zasaďte semena nebo sazenice bazalky
Bazalku můžete pěstovat ze semen, nebo sazenic. Pro zasetí semen zvolte hlubší plastovou misku a naplňte ji připravenou zeminou. Semínka zasejte do hloubky asi 0,6 cm a vzdálenosti 5 cm od sebe, případně se řiďte pokyny na obalu se semínky. Zeminu opatrně zavlažte z postřikovače, abyste semena nevyplavili. Květináč umístěte na teplé a slunné místo, ideálně na jižní parapet. Udržujte stálou teplotu v rozmezí 21–24°C pro optimální klíčení. Rostlinky by se měly objevit během 7 až 14 dnů.
Poté, co rostlinky pustí první lístky po těch děložních, můžete bazalku přesadit do konečného květináče. Pokud sázíte už předpěstované sazenice, vyhlubte v květináči malé jamky tak, aby se do nich vešel celý kořenový bal. Sazenice umístěte do vzdálenosti asi 20 cm od sebe, aby měly dostatek prostoru pro růst a vzdušnou cirkulaci. Zeminu kolem kořenů opatrně utlačte a sazenice důkladně zalijte.
Zajistěte dostatek slunečního svitu
Bazalka potřebuje nejméně 6 až 8 hodin přímého slunečního svitu denně. Pokud na parapetu nemáte dostatek přirozeného světla, zvažte použití zářivky určené k přisvícení rostlin. Bazalce vyhovuje stále vlhká, ale nepřemokřená půda, protože ta by mohla vést ke hnilobě kořenů. Pravidelně kontrolujte zeminu a rostlinu zalévejte, když je vrchních 2,5 až 5 cm půdy suchých. Hnojte ji každých 4 až 6 týdnů vyváženým hnojivem rozpustným ve vodě podle pokynů na obalu. Tím zajistíte, že dostane potřebné živiny pro bohatý růst.
Vyštipování rostlin a sklízení
Aby bazalka rostla bohatě a nevyrůstala příliš vysoká, pravidelně zaštipujte vrcholky stonků. Odstraňujte také květy, aby se rostlina soustředila na produkci listů. Sbírat první lístky můžete, když rostlina dosáhne výšky asi 15 až 20 cm. Listy trhejte shora, aby se podporoval nový růst. Pokud máte bazalku na zahradě nebo balkoně, přeneste ji na zimu dovnitř, jakmile začnou na podzim teploty klesat. Mráz bazalka nepřežije. Doma v teple ji však můžete sklízet ještě dlouho do zimy.
Škůdci a nemoci
Bazalkové rostliny mohou napadnout mšice, bělásci a pavoukovci. Pravidelně je proto kontrolujte a případně je ošetřete insekticidním mýdlem nebo olejem z neemových semínek. Na choroby trpí bazalka hlavně v tom případě, že nemá základní pěstební podmínky. Při přemokření ji tak může napadnout hniloba kořenů, a pokud je v příliš kyselé půdě a teple, může být napadena houbou Fusarium. To se projeví žloutnutím listů a bazalka může velmi rychle uhynout. Proto je zajištění správné cirkulace vzduchu a nepřelévání rostliny nezbytnou prevencí, která předchází vzniku většiny chorob.
Zdroj: Santeplusmag