Díky pěstování této rostliny v blízkosti rajčat sklidíte tak bohatou úrodu, že nebudete vědět, co s nimi

Fotografie: Freepik

Rajčata s bazalkou – to je optimální kombinace výsadby. Bazalka je pro rajče vynikající doprovodná rostlina, neboť dokáže zahnat škůdce.

Spoustu rostlin můžete výhodně pěstovat s doprovodnou výsadbou. Třeba okurky s koprem, papriky s česnekem aj. K rajčatům rozhodně patří bazalka. Vzájemně se doplňují jak na talíři při kulinářských přípravách, tak i při pěstování. Ne všechny rostliny jsou tak dokonalými společníky na zahradě jako právě rajčata s bazalkou. Jejich symbiotickou povahu poznáte už po čichu, píše web DomekIOgrodek. Na vůni rajčat, která jste smíchali s čerstvě nasekanými lístky bazalky, jen tak nezapomenete.

Rajčata s bazalkou pěstujte společně

A co si vlastně tyto rostliny při pěstování vzájemně poskytují? Na záhonu si vytvářejí vzájemně prospěšné prostředí a každá z nich podporuje potřeby té druhé. Proto jejich vlastnosti využijte a vysazujte je do bezprostřední blízkosti. Ať pěstujete rajčata ve skleníku, nebo ve volné půdě na záhonu, rajčata jsou zpravidla vyvázána a vedena do výšky, pod nimi mohou růst nízké sazenice bazalky.

Cílem každé doprovodné výsadby je najít rostliny, které se vzájemně doplňují způsobem, jenž je prospěšný alespoň pro jednu z nich. U rajčat a bazalky jde o podporu oboustrannou. Bazalka třeba odhání škůdce a rajčata jí poskytují stín. Konkrétně bazalka odpuzuje molice, mšice, třásněnky, čímž rajčata ochraňuje před napadením. Údajně může odpuzovat i rohovce rajčatového, uvádí web EpicGardening.

Navíc bazalka nepotřebuje tolik živin jako rajčata, takže nevyčerpává půdu. A rajčata mají téměř veškerou zásobu živných látek pro sebe. Někdo dokonce věří a tvrdí, že pěstuje-li se bazalka společně s rajčaty, příznivě to ovlivňuje jejich chuť, neboli je jejím zvýrazňovačem. A také, že jsou vyšší výnosy rajčat. Inu, to už musíte vyzkoušet sami. Jisté však je, že v mnoha směrech je bazalka pro rajčata velmi přátelským společníkem.

Už je nikdy nevyhazujte. Toto zázračné hnojivo z kuchyňských zbytků vám zajistí bohatou úrodu cibule

Bazalka – indikátor nemocí

Bazalka také může být indikátorem potenciálních chorob. Často působí jako varovný signál, když se objeví padlí, plísně nebo jiné choroby. Na jejích křehkých listech se napadení pozná velmi brzy a vy tak máte možnost zakročit a rajčata před těmito neduhy ochránit včas.

Když položíte kolem těchto rostlin mulčovací vrstvu, zajistíte oběma dostatek vláhy, neboť půda nebude nadbytečně vysychat. A jestli přidáte domácí hnojivo na podporu růstu rajčat, návod na jehož přípravu jsme popisovali na BydlímeÚtulně, budete nadmíru spokojeni. Rajčata s bazalkou v jednom záhonu jsou vaše výhra.

Jak si obecně při doprovodné výsadbě rostliny prospívají:

  • Vzájemně či jednostranně od sebe odpuzují škůdce,
  • některé rostliny mohou být oporou pro jiné,
  • jeden druh rostliny přidává do půdy dusík a druhá ho využívá; snižuje se tak spotřeba hnojiv,
  • vyšší rostliny chrání ty nízké před slunečním úpalem nebo větrem,
  • velké listy na jedné rostlině zabraňují vysychání půdy, z čeho těží nízká přísadba a podobně.

Je samozřejmé, že existují i rostliny, které jsou pro společnou výsadbu naprosto nevhodné. Jsou to takové druhy, které trpí stejnými chorobami a napadají je stejní škůdci. Nebo mají stejné požadavky na živiny. To všechno z nich dělá špatné společníky.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*