Sousedské spory mezi okurkami a okolními rostlinami: Kradou si potravu nebo lákají škůdce

Fotografie: Depositphotos

Pokud máte užitkovou zahradu, nejspíš vám na ní nechybí ani oblíbené okurky. Ať už ty na nakládání, nebo salátovky. Zjistěte, co byste vedle nich neměli sázet, aby se jim dobře dařilo.

Okurky milují teplo a jsou k vidění na většině zahrad. Pěstují se poměrně snadno a při správné péči se vám odmění bohatou úrodou. I tak má pěstování okurek svá úskalí, především jde o náchylnost k plísním a škůdcům, která může jejich zdraví ovlivnit. Méně se však ví, že i některé rostliny mohou negativně ovlivnit růst a vývoj okurek, pokud je vysadíte v jejich blízkosti. Co byste tedy vedle okurek sázet rozhodně neměli?

Aromatické bylinky

Aromatické bylinky jako šalvěj, rozmarýn a bazalka se mohou zdát jako skvělý soused pro většinu rostlin, ale okurky jsou výjimkou. Tyto bylinky vydávají silné vůně, které mohou odradit škůdce, ale mohou také bránit růstu okurek. Tento jev je způsoben alelopatickými chemikáliemi, jež tyto byliny uvolňují, a mohou tak mít negativní vliv na klíčivost, růst i vývoj okurek.

Brambory

Ani brambory nejsou pro okurky dobrým sousedem. Obě rostliny totiž dost značně odčerpávají spoustu živin z půdy. Pokud jsou zasazeny vedle sebe, budou soutěžit o cenné látky v půdě, což může vést k zastavení růstu nebo sníženému výnosu u obou plodin. Pravidelné přihnojování během vegetace může tento problém snížit.

Melouny

Ačkoliv okurky i melouny patří do jedné rodiny tykvovitých, neměly by se sázet blízko sebe. Důvodem je především riziko křížového opylení, které může negativně ovlivnit chuť a strukturu obou plodin. Navíc jsou obě náchylné ke stejným škůdcům a chorobám, jako je padlí. Jejich společné vysazení tak může zvýšit pravděpodobnost napadení. To samé se týká i ostatních tykvovitých rostlin, jako je dýně, cuketa, tykev, ale i lilkovitých, jako je lilek nebo rajče.

meloun na záhoně
Fotografie: Freepik

Fenykl

Fenykl, podobně jako výše zmíněné aromatické bylinky, je známý pro své alelopatické vlastnosti. Do půdy uvolňuje velké množství látek, které mohou bránit růstu sousedních rostlin. Fenykl tak může zastavit růst okurek, a tím ovlivnit i velikost úrody. A netýká se to jen okurek, obecně se doporučuje sázet fenykl mimo sousedství většiny rostlin.

Pěstujte okurky jako zkušení zahradníci a užijte si rekordní úrodu z 1 m². Celý postup je banální

Silně vonící květiny

Některé květiny jako měsíček a lichořeřišnice se často vysazují v zeleninových zahradách, protože odpuzují škůdce. Jejich silná vůně však může odradit i užitečný hmyz, jako jsou včely, na kterých okurky závisí při opylení. Bez dostatečného opylení mohou okurky produkovat špatně vyvinuté plody. Pokud máte podezření na špatně opylené okurky, můžete jim pomoci ručním samoopylením.

Mrkev

Primárním důvodem, proč mrkev nepěstovat vedle okurek, jsou jejich protichůdné růstové návyky. Zatímco rostliny okurek rostou svisle a jsou rozprostřeny do široka, mrkev je kořenová zelenina, která potřebuje k expanzi dostatek prostoru pod zemí. Pokud jsou vysazeny příliš blízko, okurky mohou zastínit mrkev, bránit jejímu růstu, a vy tak budete sklízet menší plody.

mrkev na záhoně
Fotografie: Freepik

Dobří sousedé okurek

Pokud plánujete zeleninový záhon, vyberte pro okurky sousedy z těchto plodin: cibule, česnek, slunečnice, kukuřice, jahody, zelí a hrách. Bude se jim vedle sebe dobře dařit, nijak si vzájemně neškodí, a dokonce se mohou ve vzájemném růstu i podporovat. Pamatujte, že každá zahrada je jedinečná, proto pravidelně sledujte své rostliny a všímejte si, jakým společně vysazeným rostlinám se daří nebo nedaří. Podle toho si pak můžete naplánovat výsadbu v příštím roce.

Zdroj: Twice

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]