Sprchová hlavice v sobě hromadí zákeřný vodní kámen. Řešením je roztok s lihovým octem v hlavní roli

Fotografie: Miguel Andrade / Public domain

Ať už člověk chce nebo ne a snaží se jakkoli, na sprchové hlavici se nevyhnutelně usazuje vodní kámen. Vyskytuje se zkrátka kdekoli, kde materiály přichází do styku s vodou.

Ještě větší „příkon“ nastává v přítomnosti tvrdé vody, tedy bohaté na minerály. Je tak jasné, že právě hlavici je třeba jednou za čas důkladně vyčistit. Nejen proto, že zanesená vypadá opravdu špatně, ale hlavně to výrazně omezuje její funkčnost. Jak si ale s vodním kamenem na sprchové hlavici poradit tak, aby ho nebylo nutné čistit neustále? I když se to zdá jako triviální záležitost, ne vždy je možné provést to efektivně. Hlavice je velmi členitý terén.

Jednoduchý roztok

Ne všechny její prvky se dají odšroubovat, případně se bojíte, jak to pak zase dát dohromady. Ani v takových případech ale nejste zcela bezmocní. V případě, že chcete sprchovou hlavici odvápnit důkladně, bude se vám velmi hodit lihový ocet. V poměru 1 : 1 s vodou ho nalijte do rozprašovače. Zvápenatělé části pak stačí tímto roztokem důkladně postříkat a nechat hodinu působit. Pak už hlavici jen opláchněte vodou. Efektem bude rozpuštění kamene.

Hlavice mimo

Jestliže se vám podařilo odšroubovat samotnou hlavici, bude to celé ještě jednodušší. Dostatečně velkou misku nebo kbelík naplňte octem a vodou, opět ve stejném poměru. Pak hlavici ponořte dovnitř a nechte roztok hodinu působit. Zatímco se bude pomalu, ale jistě rozpouštět vodní kámen, můžete v klidu zkontrolovat ostatní části zařízení. Řeč je hlavně o těsnění, kudy může unikat voda, nebo drobných škvírkách. Hlavně v případě, že cítíte pokles tlaku vody a výkonu sprchy.

Univerzální pomocník v kuchyni si žádá své místo. Skladování ubrousků usnadní i rozříznutí

moderní koupelna sprcha
Fotografie: Pixabay

Pro vnitřní čištění hlavice se výborně hodí starý zubní kartáček. Existují i případy, kdy je pro člověka zmíněný lihový ocet moc dráždivý. Možností je i použití kyseliny citronové. Bude vám stačit jedno malé balení, které rozpustíte v misce s vodou. Nesnažte se o aplikaci šťávy z citronu nebo kuchyňského extraktu, obojí je moc slabé. Dalším domácím pomocníkem proti vodnímu kameni je prakticky všeúčelová jedlá soda. Ta vám výborně pomůže například proti plísním.

Zdroj: Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]