Použitý tuk po smažení do dřezu nepatří. Na jeho likvidaci existují vyhrazené popelnice

Fotografie: Pastorius / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Tuk po smažení se musí vyhodit, to je jasné. Ale kam? Zdá se, že část Čechů má ještě s tříděním odpadu problémy. Buď se to ještě nenaučili, nebo ani nechtějí.

Po každém smažení zbývá nějaké množství přepáleného tuku, který je zapotřebí správně zlikvidovat. Smažíte-li v pánvi, je použitého oleje, sádla či ztuženého rostlinného tuku poměrně málo. Jestliže však používáte fritovací hrnec, jsou tuku celé litry. A tento odpad se musí bezpečně zlikvidovat, uvádí web CNNPrimaNEWS. Tuk po smažení nelze vracet zpět do potravinářství, ale lze ho úspěšně recyklovat a poté se předává petrochemickému průmyslu.

Možná jedlé tuky likvidujete nesprávně

V mnoha domácnostech se tuk po smažení stále ještě vylévá do záchodu nebo do dřezu. Je to ale ta nejhorší volba. Škodíte jak sobě, tak celé společnosti. Tuk v odpadových trubkách tuhne, lepí se na jejich vnitřní stěny a nabaluje na sebe další a další nečistoty. A vám se jednoho dne stane, že se potrubí zanese tak, že odpadní voda přestane odtékat a nezbyde než volat instalatéra.

Tuk v odpadních vodách se následně dostává také do čistíren odpadních vod a jejich čištění je pak mnohem náročnější a také nákladnější. Na to upozorňují vodohospodáři už řadu let, jak se uvádí na webu TříděníOdpadu. Kromě tukem kontaminované vody jsou tu ucpaná kanalizační potrubí a zničená kanalizační čerpadla. Náprava stojí spoustu peněz. A pak se divíte, že za čistou vodu a také za stočné musíte platit horentní sumy. Je spousta Čechů, kteří na tom nesou svůj díl odpovědnosti.

Vylévání použitého oleje do dřezu je častou lidovou chybou. Podporuje ucpávání odtoku

Jak správně likvidovat použitý tuk z domácnosti

Použitý tuk patří k surovinám, které je možné recyklovat a pak je využít například při výrobě biologických paliv. Proto je vhodné tuky třídit. V domácnosti vám během jednoho měsíce takových zbytků tuků projde rukama celá řada: zbytky oleje po smažení, zejména z fritovacích hrnců, zbytky tuhých tuků (sádlo, máslo, Hera, zbytky dortových krémů aj.), salátové olejové zálivky, olej z nakládaného masa, ryb, sýrů a zeleniny, grilovací marinády, olej z konzervovaných pokrmů. Kdo by skutečně chtěl tuky z domácnosti třídit, zjistí víc na webu TřídímOlej.

V poslední době se začaly objevovat popelnice na použitý tuk. Zbytky vychladlých olejů a dalších tuků slévejte do plastových lahví, dobře uzavřete, a pak odložte do určené popelnice. Na webu BydlímeÚtulně jsme již také psali o tom, jak třídit odpad ekologicky a s rozumem. Popelnic na použitý jedlý tuk nebude zpočátku zřejmě dostatek a neobjeví se hned tak ve všech lokalitách.

A tak musíte řešit likvidaci tuků jiným způsobem. Jde-li o nepatrné množství tuku z pánve, je možné ho vytřít papírovou utěrkou a vyhodit do směsného odpadu. Větší množství odneste v plastových lahvích do sběrného dvora.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]