Vyzkoušejte také tento jednoduchý způsob, jak ušetřit peníze během topné sezóny. Pomocí obyčejného funkčního fénu připravte radiátory k dalšímu používání.
Jakmile venkovní teploty pozvolna začnou padat k nule, bez vytápění se neobejdete. Aby radiátory fungovaly co nejúčinněji a zároveň nejekonomičtěji, měli byste je na další sezónu připravit. Pokud použijete fén, za pár minut vyčistíte i tu nejodolnější špínu a topení můžete kdykoliv zapnout. Pusťte se také do jejich úklidu a připravte se předem na nízké teploty.
Proč čistit topení
Vrstva prachu na topení i nečistoty mezi jednotlivými otvory nebo na jeho zadní části jsou nejen nevzhledné, ale také zdraví škodlivé. Pro astmatiky je pobyt v takovém prostoru často velmi nepříjemný a dráždivý. Čisté topení vám navíc umožní snížit náklady na vytápění vaší domácnosti. Docílit jeho perfektního stavu vám pomůže tento jednoduchý způsob jeho čištění.
Potřebné pomůcky k čištění radiátorů
Nemusíte nutně kupovat speciální čisticí prostředky plné chemikálií, které jsou škodlivé jak pro životní prostředí, tak i vaše vlastní zdraví. Namísto toho sáhněte po pomůckách ze své domácnosti. S jejich pomocí budou radiátory opět jako nové. Připravte si k jejich mytí libovolný hadřík, popřípadě prachovku, trochu vody a funkční fén, který vám pomůže zbavit se prachu i na těžko dostupných místech.
Jak vyčistit radiátory
Podle typu a tvaru radiátorů se postupy jejich mytí stejně jako vhodné pomůcky liší. Ideální je začít čištění pomocí navlhčeného hadříku. Zbavte se všech nečistot, kam až se s jeho pomocí dostanete. V dalším kroku se pokuste odstranit vrstvu prachu i další špíny použitím prachovky nebo připevněním hadříku k čisticímu ramenu.
Jaké palivo použít pro jaké účely?
Pokud se nedostanete na všechna místa, sáhněte po fénu. Díky němu můžete vyfoukat všechny nečistoty i z těžko dostupných míst. Stačí ho nastavit na nejvyšší výkon a zamířit. Jakmile máte hotovo, vyplatí se ještě před zahájením vytápění radiátory odvzdušnit. K tomuto účelu slouží postranní ventil.
Zdroj: Domek i Ogrodek