Pomocí snadného triku lze dosáhnout efektivnějšího a levnějšího vytápění. Stačí využít alobal

Fotografie: Depositphotos

Vytápění a jeho efektivita trápí v poslední době hodně lidí. Existuje ovšem rychlý způsob, jak mnohdy výrazně zlepšit jeho výkon. S tímto trikem budete mít doma více teplo.

Jedinými potřebnými pomůckami je přitom hliníková folie a maskovací páska. Existuje vícero triků, jak doma optimalizovat použití radiátoru. Právě energie a hlavně vytápění totiž stojí lidi nejvíce peněz. A při dnešní nejistotě, jak se budou ceny dále vyvíjet, je každá rada fajn. V tomto případě vezměte kus hliníkové folie a přilepte ho mezi stěnu a radiátor. Ideální rozměry alobalu pro tento zákrok najdete v potřebách pro kutily, ta kuchyňská role se příliš nehodí.

Pryč s prachem

V mnoha domácnostech je základní překážkou efektivity topení špína a také blokování. Už jsme o těchto případech na Bydlíme Útulně psali. Nejefektivnější metodou je i dle Korado čištění pomocí kartáče na radiátor. Jde o takovou větší verzi štětky na nádobí, která je delší. Nejdříve vypněte topení, jinak se můžete ošklivě popálit. Pod topení dejte staré hadry nebo nějaké noviny, protože špíny může vypadnout opravdu hodně. Pak ho celý jednoduše vymeťte.

Není od věci prozkoumat znečištění nejdříve pomocí baterky, abyste si udělali představu o celkové situaci, jak radí web AthensMagazine. Po vymetení prostoru mezi žebry zkontrolujte ještě mřížky a všechny záhyby. I tam se mohou skrývat pořádné nánosy. Jestli nemáte kartáč, lze použít ještě fén nebo vysavač. Starou, leč stále fungující technikou je hadr obalený kolem pravítka. Tím se totiž dostanete dost daleko a také do různých prohlubní. Krom toho máte trochu páku, když vám bude něco vzdorovat.

Prostor pro roztoče

I když nenajdete prachu moc, očištění radiátoru se vám stejně vyplatí. Usazeniny v topení obsahují velký objem organického materiálu. Dle ČistáPohoda jde hlavně o šupinky kůže, vlasy, vlákna z oblečení, srst koček a mnohdy také mrtvý hmyz. Tohle všechno je pak živnou půdou pro bakterie, viry a nejrůznější roztoče. Úklid vám tak nemusí nutně optimalizovat vytápění, ale minimálně může pomoci s kožními problémy či alergiemi. Na každý pád je to cesta k lepšímu.

Ušetřené peníze za vytápění ocení rodinná peněženka. Pozornost si zaslouží i seřízení radiátorů

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]