Namotávání šlach a úponů na nůž mlýnku na maso, to je hrozná představa. A přitom to zřejmě všichni znáte – mlýnek pak nemele, a to ať je ruční, nebo elektrický. Zjistěte, co s tím.
Čistíte maso před mletím od všech nežádoucích vláken, jimiž jsou šlachy, úpony, chrupavky, kližky, některé tučné části, vazy a fascie (jinými slovy povázky, což jsou blanitá pouzdra svalů)? Jestli ne, může namotávání šlach na šnek, nůž nebo rošt mlýnku zabránit v plynulém mletí masa. Proto raději věnujte čas fázi přípravy, abyste si nekomplikovali samotný proces mletí.
Jak namotávání šlach zabránit
Na prvním místě je pečlivé očištění a pokrájení masa. Nejprve ze svaloviny vykrájejte výše uvedené fascie. Jsou to ty blány a vlákna, které mají stříbřitý lesk. Ty jsou vlastně nejtužší. Zkrátka snažte se do mlýnku vkládat jen dobře očištěný sval. Použijte k tomu filetovací nebo vykošťovací nůž. A ve druhém kroku nakrájejte maso na malé kousky. Osvědčily se spíš nudličky nežli kostky. Víc už na mase pro zdárné mletí udělat nemůžete.
Co dělat, když se vlákna přece jen namotala
Jestliže návin vláken z nože neodmotáte, tak už nenamelete vůbec nic. Takže ještě předtím, než přístroj rozeberete, můžete mlýnkem protočit kousek pečiva, aby se vymlely poslední zbytky masa. A pak už bude na řadě řešení dané situace. Jde to, a to i bez nákupu nového nože, nebo dokonce nového mlýnku. Musíte totiž nabrousit nůž i rošt, které se do mlýnku vkládají.
Dřevěné kuchyňské náčiní si zaslouží patřičnou péči, která odstraní nebezpečné bakterie
Jak nabrousit nůž v mlýnku
Možná se podivíte, ale postačí to udělat ručně, a to běžným brusným papírem (šmirglpapír, smirkový papír). Připravte si tedy jemnozrnný brusný papír zrnitosti 320, který se používá k broušení povrchů, jak radí web CPykami. Pak ho položte na rovnou plochu, nejlépe na stůl. Kdyby smirek nebyl uložen rovně, nedošlo by k dokonalému přítlaku a ke správnému pohybu nože při broušení.
Vyjměte nůž z přístroje a položte ho na brusný papír tak, aby čepele směřovaly dolů. Pak už jen přitlačte prstem na nůž a otáčejte jím po smirku polokrouživými pohyby ze strany na stranu. Pár minut vám to zabere, ale všechny čtyři čepele budou ostré.
Broušení roštu
Pak můžete přistoupit k nabroušení roštu. Postup je naprosto stejný jako u nože, ovšem musíte přebrousit obě strany. Nabroušené díly umyjte, osušte a vše smontujte. Teď zase bude mlýnek ostrý a nějaký čas bude maso mlít dokonale. Brousicí proces je nutné čas od času zopakovat, radí web MeatGrinderHelp. Když se součástky mlýnku na maso naučíte správně a pravidelně ostřit, tak i nějaké zbytky blan a úponů dokážete pomlít. Další triky týkající se mlýnku na maso vám představíme v článku, který jsme již dříve uvedli na BydlímeÚtulně.