Čištění kůry nebo mytí stromů – zdalipak jste o tom někdy slyšeli? Ne? Je pravda, že se na tyto praktiky poněkud pozapomnělo. Avšak dávají smysl.
U stromů s hladkou kůrou snad tolik nebezpečí nehrozí, ale stromy s členitou a popraskanou kůrou si ke svému přezimování obvykle vybere škodlivý hmyz. Za kůrou či na ní se také mohou usadit mechy a lišejníky či jiné nečistoty a usazeniny. A toho všeho je zapotřebí se zbavit včas. Pusťte se do kartáčování kůry ještě v zimě, abyste se různých škůdců či nemocí zbavili dříve, než napadnou celý strom. A také proto, aby se za kůrou nevytvářely hniloby a plísně, jak uvádí web KobietaInteria.
Kartáčování kůry stromů
Lišejníky nejsou pro kůru tolik škodlivé, mohly by v nich však uvíznout mechy a ty už stromu škodí poměrně dost. Odstranit je můžete ne-li kartáčem, tak třeba provázkem. Ten účinkuje obdobně jako „zubní nit“. Prostě jím budete opatrně mechy a lišejníky z kůry stahovat. Tam, kde se větve spojují a vytvářejí „véčko“, zkuste využít dosud nepoužitou WC štětku. V těchto místech se usazeniny a také vlhkost drží nejvíce.
Kůra je pro strom tím, čím pro živočicha kůže. Chrání celé jeho tělo. Před škůdci, mrazem, letním žárem, vysycháním dřevního pletiva atd. Její stav je nesmírně důležitý pro zdraví celého stromu – pro kvetení i plody. A tak stojí za to vzít do ruky kartáč a kůru ještě v zimě mírně pročistit. Zvolte k tomu bezmrazé dny a buďte nadmíru opatrní, abyste u druhů s vrásčitou a popraskanou kůrou nepoškodili borku. Podle potřeby používejte hrubé i jemnější kartáče, v žádném případě však drátěné.
Začít byste měli u ovocných stromů, abyste je zbavili přezimujících obalečů a zavíječů či dalšího škodlivého hmyzu. Poté přejděte i ke stromům okrasným. Zkuste udržet kůru svých stromů zdravou, čistou a krásnou. Zbavte stromy spor hub, plísní, vajíček hmyzu a dalšího znečištění – to všechno může stromu potenciálně ublížit.
Mytí kůry stromů
Umývat kůru doporučuje web DenGarden mýdlovým roztokem – mýdlo totiž dokáže narušit obal vajíček škodlivého hmyzu. Vhodná je vlažná voda s přídavkem šedého nebo zahradnického draselného mýdla. Mýdla, která vykazují insekticidní, antibakteriální a fungicidní vlastnosti, dokáží rychle zlepšit stav vašich stromů. Mýdlový roztok v kbelíku po umytí každého jednotlivého stromu vyměňte, abyste škůdce či choroby nepřenášeli z jedné dřeviny na druhou. Následně ještě opláchněte borku čistou vodou.
Vhodné skladování dřeva předejde nežádoucí vlhkosti. Efektivní stojan vznikne i ze 2 cihel a 4 prken
Jak umýt stromy s hrubou kůrou
Nejprve postříkejte hadicí s jemným rozprašovačem, aby se všechny usazeniny změkčily, případně uvolnily. Pak použijte slabý roztok vody a tekutého mýdla. Kartáč můžete spíš použít u stromů, které mají borku sice hrubou, ale celistvou. U vrásčité a popraskané kůry použijte jen vodu. A kdybyste přece jenom kartáč použili, kartáčujte „po kůře“ a nikoliv proti jejím prasklinám či zvrásnění, abyste je zbytečně neodchlípli.
Čištění kůry stromů můžete provést buď pozdě na podzim, v bezmrazých zimních dnech, nebo na přelomu února a března. Případně podle aktuálního počasí. Nesmí již mrznout, ale také to nesmí být příliš pozdě zjara, to by již škodlivý hmyz ovládl celý strom. V předjaří ještě můžete stromy postříkat hadicí – voda by však neměla být ledová; kupříkladu ze studny není vhodná, pro dřevinu by to byl teplotní šok. Jestli se chcete poučit o další péči o stromy v únoru, čtěte na webu BydlímeÚtulně.