Předzahrádka – estetický prvek zdůrazňující vstup do domu

Předzahrádka je místo, které de facto vítá každého, kdo přichází k domu. Buď může působit útulně, přívětivě, lákat pohledy kolemjdoucích i příchozích anebo naopak budit rozpaky. Jde o prostor, který má dotvářet estetický rámec a zpříjemnit vstup do domu. Mimo to plní předzahrádka izolační, reprezentační a dekorativní funkci.

Záleží jen na vás, zda chcete mít tento prostor osázený trávou a kytkami, případně vydlážděn a kytky pouze v truhlících a květináčích. K oblíbené variantě patří ostrůvky s travinou a květenou, zbytek dlažba. Svou roli zde hraje také to, zda máte za domem zahradu, případně pouze tuto předzahrádku a jak moc jste ochotní sekat trávník, vyplévat záhony apod.

Varianta s kamínky

Jestliže není pravidelná úprava trávníku zrovna to, po čem toužíte a dlažbu z jakýchkoliv důvodů po celé ploše odmítáte, můžete zkusit předzahrádku vysypat drobnými kamínky. Tuto práci zvládnete i sami, pokud se nejedná o rozlehlou plochu. Stačí porýt trávník, vyplet, vyčistit a zbavit plevele. K dostání jsou fólie, které zabrání růstu plevele i trávy. Přitom nezabraňují vsakování vody do půdy. Na tuto fólii pak nasypat kameny.

Dostanete je koupit ve stavebninách nebo v potřebách pro zahrádkáře. Kameny nasypte na folii a pomocí speciálních hrábí stejnoměrně rozhrňte. U varianty s kamínky je vhodné mít vybudované okraje, aby se kameny nehrnuly všemi směry. Kameny jsou různých barev, takže mohou vytvářet i různé obrazce. Modré mohou z dálky vypadat jako potůček či tůňka. Opět je důležité však vymezit kamínkům mantinely, aby se mezi sebou barvy nemíchaly.

Rostliny na předzahrádce

Bez rostlin by předzahrádka působila smutně. Vysadit na ní můžete nenáročné keříky a letničky, dvouletky, cibuloviny, okrasné trávy, hlíznaté rostliny, bylinky či skalkové růže. Použili-li jste netkanou textilii, celou plochu můžete dotvořit kamennou drtí, štěrkem či kůrou, případně mixem kamínky a kůra, což vypadá rovněž velmi hezky. Mimo malých kamenů či štěrku nezapomínejte také na velké kameny, které upevní textilii a doladí celou kompozici.

Obrázek: livetomanage.com