Zelené střechy nejsou jen módním výstřelkem posledních let, ale roky osvědčeným způsobem, jak zkvalitnit svoje bydlení.
Především v severských státech jsou zelené střechy téměř standardem. Naproti tomu v Čechách jde o prvek, který se teprve dostává do širšího povědomí. A to je dobře, neboť zelená střecha přináší výhody nejen svým majitelům, ale také přírodě jako takové. A co víc, od státu lze na ni čerpat vysoké dotace.
Dotace mají zelenou
Zelené střechy jsou téměř výhradně výsadou rodinných domů, i když dotační program NováZelenáÚsporám na ně přispívá i jiným nadzemním stavbám. Finance, jež na ně stát poskytuje, se pohybují od 800–1 000 Kč/m2, maximální příspěvek je potom stanovený na 100 000 Kč. O tuto nemalou podporu se žádá elektronicky přes systém AIS SFŽP ČR, a to před stavbou, po jejím skončení i v průběhu.
Co je ale důležité, stát si vyhrazuje určité podmínky, které musí žadatel splnit. A tou nejdůležitější je, že dotace se vyplácí pouze za předpokladu, že zároveň se zelenou střechou dojde k výstavbě, zateplení domu, instalaci zdrojů tepla nebo solárních panelů. Veškeré podrobnosti k dotacím jsou dostupné na zmíněném portále. A co vlastně takovou zelenou střechou člověk získá?
Střecha nejen na okrasu
Kromě zjevného aspektu, že zelená střecha uvolňuje kyslík, zachycuje prach a redukuje znečištění v ovzduší, jsou tu podle webu Isover i další výhody. Díky zelené střeše má stavba lepší termoregulaci, v zimě tak lépe drží teplo, v létě naopak udržuje příjemnou teplotu. Zároveň s tím zeleň na střeše umí tlumit hluk až o několik decibelů, zkvalitňuje tak podmínky třeba pro spánek.
Dotační program Dešťovka uleví rodinnému rozpočtu. Žadatelé mohou získat až 105 000 Kč
Z praktického hlediska poté zelené střechy prodlužují životnost, protože zeleň chrání izolaci doslova vlastním tělem. „Ulevuje“ rovněž stavbě i z hlediska zatížení vodou, neboť rostliny ji pohlcují a jen tu opravdu nevyužitou posílají do okapu. Podle toho, jaký druh střechy si pak majitel zvolí, může mít kromě hezké podívané na střeše také pochozí terasu na grilování nebo prostor pro pěstování zeleniny. A jak stavba se zelenou střechou krásně splývá se svým okolím, můžete vidět v článku na BydlímeÚtulně.
Napište komentář