Útulný domek pod zelenou střechou krásně splývá s přírodou. Elegantní interiér doplňuje i bohatý výhled

Fotografie: Depositphotos

Minimalistický zelený domov od renomovaného architekta nadchne nejen zastánce udržitelnosti. Díky napojení na okolní přírodu je zároveň totiž velmi útulný.

Lidstvo stále více usiluje o návrat k přírodě, k jednoduššímu životnímu stylu, bydlení, které by tolik nezatěžovalo životní prostředí. Jedním z takových směrů je tzv. organická architektura, která právě o takovou harmonii mezi člověkem a krajinou usiluje.

Aby budova byla organismem

Javier Senosiain je mexický architekt známý především v kruzích usilujících o vytváření ekologicky šetrných staveb. Jeho styl tak jednoznačně směřuje k organické architektuře, která je založená na tom, že budovy fungují v souladu s přírodou. Pokud se taková stavba povede, pak se z lidského výtvoru, rostlin a země v podstatě stane jeden komplexní organismus. Velmi často takové stavební projekty kopírují tvary přírodních prvků, tedy například květin, kamenů, stromů apod.

A nejenže přírodu tyto stavby napodobují, ale jsou s ní v až symbiotickém vztahu. Domy bývají často pokryté zelenou střechou, a jak uvádí portál Folza, zároveň slouží i určitým způsobem přírodě samotné. Střecha s rostlinami dokáže prokazatelně snížit náklady na vytápění a odlehčit kanalizační řád, tedy má výhody pro člověka, zároveň zadržuje vodu a odpařuje ji zpět do oběhu, čímž ochraňuje i přirozený koloběh.

Organický domov v praxi

Způsobů, jak na ekologicky šetrný domov, je mnoho. Již dříve jsme na Bydlíme Útulně psali o ženě, která si postavila svůj domov téměř jenom z hlíny, či o matce, jež pro svou dceru zbudovala dům ze slámy. Další možností je ale využít toho, co se na pozemku nabízí. Správně vyhodnocená topografie totiž může v mnohém usnadnit práci. Jako je tomu u domku, který byl představen na portálu CozyHomesLife.

Žena toužila po malém levném domku s bohémským interiérem. Její přání byla splněna do puntíku

Útulné zázemí, schovávající se pod zelenou čepicí, je na první pohled téměř neviditelné. Stavba kopíruje svažitý terén pozemku a přirozeně zapadá do svého okolí. Přitom ukrývá poměrně rozlehlé prostory, zahrnující obývací pokoj, kuchyni i koupelnu. Elegantní interiér se otevírá do zeleně, aniž by bylo narušováno soukromí obyvatel. Ti se zároveň nachází v obklopení rostlin, které je chrání před přílišným teplem i chladem.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]