Majitele kotlů na uhlí čeká přísné opatření. Statisíce českých domácností se bouří

Fotografie: Freepik

Stát plánuje opět přitvrdit a zakázat tentokrát veškeré kotle na uhlí. Už nebudou dostačovat ani ty s vyšší než III. emisní třídou, jako je tomu nyní.

Moderní svět se v posledních letech snaží spasit planetu. Vrcholní představitelé tak přicházejí se stále dalšími a dalšími povinnostmi a zákazy, které k záchraně mají přispět. Zákaz kotlů s nižší než III. emisní třídou bude platit již od září, ale jedním z dalších nařízení se brzy stane celkový zákaz kotlů na uhlí v ČR.

Zatím stačí kotle od III. emisní třídy výše

Nedávno jsme přinesli na BydlímeÚtulně článek o zákazu a nahrazování starých kotlů, které nedosahují minimálně III. emisní třídy. Jak se ale zdá, ani zde se nároky Ministerstva životního prostředí nezastaví. Podle portálu IDnes chce ministerstvo už v roce 2034 mít z provozu vyřazené kompletně všechny kotle na pevná paliva, s výjimkou kotlů na biomasu.

Cílem tohoto rozhodnutí je, aby české domácnosti přestaly topit uhlím, jehož spalování zhoršuje kvalitu ovzduší. Již nyní se stát snaží lidi motivovat k výměně nevyhovujících kotlů za moderní a ekologické varianty. Dotace se podle informací uvedených na webu NováZelenáÚsporám pohybují v řádech deseti až stotisíců korun. Lze však očekávat, že dotace se mohou změnit v závislosti na tom, kdy stát kotle doopravdy zakáže.

Výměna starého kotle vás tentokrát nemine

Češi mají životní příležitost: Stát nabízí astronomické částky na povinnou výměnu starého kotle

Domácnosti na výměnu doplatí

Podle odhadů Asociace podniků topenářské techniky je v ČR asi 300 tisíc domácností, které topí uhlím. Jde tedy o poměrně rozšířený a využívaný způsob vytápění. Primární obavy při zákazu jeho využívání mluví o tom, že i přes dotace státu budou muset lidé sáhnout do vlastních kapes. Což by pro některé domácnosti mohlo být likvidační.

Kouř z komína
Fotografie: Pixabay

Kotle na uhlí by v ideálním případě měly být nahrazené tepelným čerpadlem nebo kotlem na biomasu. Právě tyto kotle, které zpracovávají přírodní materiály, jako jsou dřevěná štěpka, pelety nebo brikety, jsou v posledních letech velmi oblíbené a doporučované. Podle webu Kadria-Kotle jsou vysoce účinné, jejich efektivita se přibližuje 95 %, šetrné k životnímu prostředí a jejich obsluha bývá zautomatizovaná, tudíž jejich používání je komfortní.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*