Karavan na míru je to, co dnes mnoho lidí preferuje: bydlení v maličkém prostoru s funkčním podvozkem na kolech. Chce to ale trochu vynalézavosti.
Stefanie z USA si postavila svůj pojízdný domov z nepříliš velkého přívěsu. A začalo to tehdy, když vypukla pandemie covidu-19. Jako mnoho jiných lidí i Stefanie se náhle ocitla bez práce; její podnikání se zhroutilo. A ta spousta volného času ji přivedla k této produktivní aktivitě. Rozhodla se vystavět pojízdný dům, který bude účelně vybavený, a přitom tak lehký, aby bylo možné ho táhnout za autem. Již dříve cestovala v dodávce, ale ta jí neposkytovala dostatek pohodlí, píše se na webu MyPositiveOutlooks.
Sama se pustila do přestavby
A tak se místo podnikání nejprve poučila o konstrukcích těchto obytných přívěsů a během několika měsíců dost tvrdé práce dovedla svůj projekt k naprosté dokonalosti. Na poměrně malém prostoru má totiž prakticky všechno, co člověk potřebuje mimo civilizaci. Svůj Tiny Tours – malý pojízdný výletní dům, aneb jak sama říká Tiny Vagon – pojmenovala Misty, uvádí se na webu HomeHacks. A do přestavby investovala 15 tisíc dolarů (350 tisíc Kč).
Převážnou část prací na své Misty provedla Stefanie sama. Hodně se inspirovala na internetu a spoléhala na svou zručnost. Konstrukci celého vozu, tedy stěny a strop, vytvořila Stefanie z březové překližky kombinované s cedrem. Aby byl interiér prostornější, postavila střechu do oblouku, a tak získala místo na pěkně široké lůžko v jakémsi polopatře. Pod lůžkem je víceúčelový prostor – například se do něj zasunuje deska, která nahrazuje stůl, či schod, díky němuž je snazší přístup na lůžko. Pro Stefanii i jejího psího kamaráda.
Úložné prostory na míru
Umístěna je tu za závěsem i chemická toaleta. A když ji Stefanie vyjmula, objevilo se pod postelí několik šuplíků z překližky a kupodivu i dva prostorné boxy, kde má majitelka oblečení na ramínkách. Z překližky je vyřezán i některý další nábytek, například dvě křesla, poličky na nádobí, skříňky aj. Na BydlímeÚtulně jsme v minulosti psali také o manželích z Británie, kteří si přestavěli dvoupatrový autobus na dům a teď s ním cestují.
Okna jsou situovaná po všech stranách domku. Jednak proto, aby byl uvnitř dostatek světla, jednak aby majitelka využila proudění vzduchu k větrání. Vstupní dveře do karavanu jsou půlené, takže spodní část může být uzavřena a horní v tom okamžiku slouží jako další okno. Celý interiér, který Stefanie řešila tak trošku v indickém gypsy stylu, doplňují textilie v modré barvě. Což celý vnitřek vozu neuvěřitelně sjednocuje.
Útulný hausbót plný přirozeného světla využívá i solární panely. Pyšní se elegantním interiérem
Nechybí tekoucí voda ani terasa
Kuchyň Stefanie sestavila jako rohovou a všechny spotřebiče fungují na plyn. Pod měděným indickým dřezem jsou dvě nádoby na pitnou vodu a jedna na vodu užitkovou. Do vodovodu je vytlačí nožní pumpa. Samozřejmě, že nechybí ani lednička. Karavan má otvírací přední část, kterou Stefanie využívá jako terasu. Střecha vozu byla prodloužena až nad ni, takže je zde i zavěšená houpačka a majitelka může na terase nerušeně relaxovat. Když je to nutné, terasa se zvedne a vůz se napevno zavře. A to je praktické při cestování.
Napište komentář